ZELENSKİY: UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI KIRIM’IN KURTARILMASIYLA BİTMELİ

0
158

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın Kırım’da başladığını söyleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, “Savaş, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesindeki savaşın 2014 yılında Kırım’ın ilhak edilmesiyle başladığını söyledi ve “Savaş, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Zelenskiy, “Kırım, Ukrayna’ya aittir. Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşın, Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız” diye konuştu.

Eski Rusya Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçen ay yaptığı konuşmada, Kırım’ı hedef almasının Ukrayna için “kıyamet” anlamına geleceğini söylemişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ise daha önce bu konuda farklı açıklamalar yapmıştı. Zelenskiy, Rusya’nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat’tan önceki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini barış koşulları arasında saymamıştı.

KAYNAK: Duvar