ZELENSKİ: POLONYA’YA DÜŞEN FÜZE UKRAYNA’YA AİT DEĞİL

0
137

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, salı günü Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzeyle ilgili olarak ülkesinin sorumluluğu olmadığını söyledi. Ukraynalı üst düzey askeri yetkililerin, füzenin Ukrayna’ya ait olmadığı konusunda kendisine güvence verdiğini belirten Zelenski, “Soruşturmaya biz de dahil olmalıyız. Ukraynalı yetkililere patlama bölgesine girme izni verilmeli” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzeyle ilgili açıklama yaptı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre,olayda ülkesinin sorumluluğu olmadığını belirten Zelenski, Ukraynalı üst düzey askeri yetkililerin, füzenin Ukrayna’ya ait olmadığı konusunda kendisine güvence verdiğini ifade etti.

Zelenski, “Soruşturmaya biz de dahil olmalıyız. Ukraynalı yetkililere patlama bölgesine girme izni verilmeli” dedi.

NE OLMUŞTU?

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin kaygı verici olduğu yönünde açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya söz konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü. Olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur” ifadesi kullanılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, söz konusu füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya’nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını söylemişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de “Rusya saldırılarına karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz