Zam yağmuru tam gaz: Nisan’ın ilk 6 gününde nelerin fiyatı arttı?

0
110

Ekonomik kriz derinleşerek devam ederken ücretler ise zamlar karşısında büyük bir hızla eriyor. Sadece Nisan ayının ilk 6 gününde dahi birçok ürün ve hizmete fahiş oranlarda zamlar yapıldı.

 

Türkiye, 2021’in ikinci yarısından beri ekonomik krizin yakıcı yüzüyle karşı karşıya. Tartışılan TÜİK verilerine göre dahi son 1 yıllık enflasyon oranı yüzde 60’ın üzerine çıkarken bağımsız araştırmacılara göre ise enflasyon oranı üç haneli rakamların üzerine çoktan çıkarak yüzde 150’ye yaklaştı.

 

Ekonomik krizle birlikte halkın yükü de büyük bir hızla artıyor, temel tüketim maddelerinden birçok ürün ve hizmete kadar farklı kalemlerde büyük zamlar devreye giriyor.

 

Sadece Nisan ayının ilk altı gününde farklı ürün ve hizmetlere fahiş oranlarda zamlar açıklandı.

 

Nisan ayının ilk gününden itibaren geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 35, sanayide kullanılana yüzde 50, elektrik üretiminde kullanılana ise yüzde 44.3 zam yapıldı. AKP iktidarının Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu müjdesini verdiği Ağustos 2020 tarihinden bu yana doğalgaza toplamda 9 kez zam yapılmış oldu.

 

Elektrikte sanayi abonelerinin 1 Nisan’dan itibaren geçerli olan tarifesine yaklaşık yüzde 20 zam yapıldı.

 

LPG’ye 63 kuruş yeni zam geldi.

 

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, Türkiye’deki üyelik ücretlerine zam yaptı. 3 farklı üyelik modelinin yer aldığı platformda abonelik ücretleri yüzde 40 oranında arttı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, İSKİ’nin su fiyatlarına kademeli olarak öngördüğü zam teklifi oy birliği ile kabul edilerek, suya yüzde 29 zam yapıldı.

 

İstanbul’da ulaşıma yüzde 40 zam geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 40’lık zam teklifine göre tam bilet 5,48 liradan 7,67 liraya, tam abonman 430 liradan 602 liraya, öğrenci abonmanı 78 liradan 109 liraya, sarı taksi açılış ücreti 7 liradan 9,8 liraya, sarı taksi kısa mesafe ücreti ise 20 liradan 28 liraya yükseldi.

KAYNAK: birgün

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here