Yolsuzluk raporuna ne olduğu bilinmiyor

0
206

Saray’a bağlı olan Devlet Denetleme Kurulu’nun, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hakkında hazırladığı rüşvet ve yolsuzluk iddialarına ilişkin raporu kamuoyundan gizleniyor. CHP’li Bekaroğlu, Erdoğan’a da sunulan rapor hakkında savcılığın harekete geçip geçmediğini ve raporun akıbetini sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan Pakdemirli hakkında hazırlandığı iddia olunan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunu açıklamasını isteyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları içeren raporun ilgili mercilere iletilerek suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığı sorusunu yöneltti. Benzer olaylarla gündeme geldikten sonra Ticaret Bakanlığı görevinden alınan Ruhsar Pekcan ile ilgili olarak da DDK’nin harekete geçirilmesi gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, Fuat Oktay’dan, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları içeren raporun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

 

4 Mart 2022 tarihinde görevden af talebi kabul edilerek yerine atama yapılan Tarım ve Orman Eski Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, aslında Devlet Denetleme Kurulu’nun geçen yıl ekim ayında Tarım Bakanlığı’na yönelik başlattığı soruşturmada elde edilen bazı bulgular üzerine görevden alındığı yönünde haberlere dikkat çekti. Yorum ve iddiaları hatırlatan Bekaroğlu, ciddi yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yer verilen bu haberler hakkında Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapılmasını istedi.

 

DDK’nin, Ekim 2021’de Pakdemirli’nin yönetimindeki Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Türkiye’ye canlı hayvan ithalatında yaşanan bazı aksaklıkların “maddi çıkar” karşılığında giderilmesi yani “rüşvet alınması “ile ilgili iddiaları araştırmaya başladığı belirtilmişti.

KAYNAK : birgün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz