YENİ NETFLİX DİZİSİ 1899’A İNTİHAL SUÇLAMASI

0
93

Ünlü bilimkurgu-gizem dizisi Dark’ın yapımcılarının yeni projesi 1899, 17 Kasım’da Netflix’te yayımlanmaya başladı ve ilk günden platformun en çok izlenenleri arasına girdi.

Dizi, 1899’da New York’a doğru yola çıkan ve gizemli olaylarla rotasını değiştiren göçmen gemisini konu alıyor.

Eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan dizi, büyük bir intihal suçlamasıyla karşı karşıya.

Brezilyalı çizgi roman yazarı Mary Cagnin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 1899’un 2016’da yayımladığı Black Silence’la (Kara Sessizlik) benzerliklerini ortaya koydu.

Cagnin, “Şoktayım. 1899 dizisi 2016’da yayımladığım Black Silence çizgi romanıyla BİREBİR AYNI” diye başladığı tweet serisinde iki yapımın benzerliklerini sıraladı.

Yazar, 1899 ve Black Silence’tan ekran görüntüleri ekleyerek şunu yazdı:

Hepsi burada. Siyah piramit. Gemide ölümler. Farklı ırklardan oluşan mürettebat. Görünürde tuhaf ve açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller.

Cagnin, karakterleri çağıran sesler ve karakterlerin gizemli ölümleri, kişisel dramaları gibi ince ayrıntıların da çizgi romanından çalındığını ekledi.

Brezilyalı yazar, yapımcıların çizgi romanını nasıl bulduklarına dair teorisini de anlattı.

Cagnin, 2017’de Gothenburg Kitap Fuarı’na katıldığını ve eserini tanıtmak için pek çok panele katıldığını, hatta yabancı yayıncılara İngilizce çevirisini verdiğini belirtti ve şöyle sitem etti:

Çizgi romanımı bulmak zorlamamış olsa gerek.

Yıllardır tek hayalinin dünyaca tanınan eserler üretmek olduğunu söyleyen Cagnin, 1899’u gördükten sonra tüm gün ağladığını ifade etti.

Netflix veya 1899’un yapımcılarından henüz konu hakkında bir açıklama gelmedi.

KAYNAK: Independent Türkçe, News9Live, Latestly

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here