UZMANLAR UYARDI: MİLYARLARCA İNSAN ÖLEBİLİR; NÜKLEER SALDIRILARIN EN AZ ETKİLENECEĞİ İKİ ÜLKE…

0
173

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, dünyada olası bir nükleer savaş yaşanması durumunda en az etkilenecek ülkeleri ortaya koydu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un açıklamaları sonrası tüm dünyada nükleer savaş korkusu yaşanırken, bilim insanlarından dikkat çeken bir açıklama geldi.

ABD’de New Jersey eyaletinde yer alan Rutgers Üniversitesi’nden bilim insanları olası bir nükleer savaşta hayatta kalma şansınızın en yüksek olduğu yerleri açıkladı.

Bilim insanları, Rusya ile ABD arasında olası bir nükleer savaştan kaçmak için en uygun yerlerin Arjantin ve Avustralya olduğunu açıkladı. Uzmanlar, eğer İngiltere’de veya Avrupa ülkelerinde kalırsanız, açlıktan ölme ihtimalinizin yüzde 90’lara kadar yükseldiğini açıkladı.

MİLYARLARCA İNSAN ÖLEBİLİR…

ABD mekrezli Nature Food dergisinde yayınlanan ve bilgisayar simülasyonlarına dayanan çalışma, 100 nükleer bombayı içeren tam ölçekli bir çatışmanın ardından dünya çapında beş milyardan fazla kişinin açlıktan öleceğini de ortaya koydu. Nature Food isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırmada nükleer savaşın sebep olacağı duman, kalıntı ve isin Güneş’in ışıklarını engelleyebileceği ve milyarlarca insanı öldürebileceği belirtildi.

Rutgers Üniveristesi Çevre Bilimi Enstitüsü’nden profesör Alan Robock, Avustralya ve Arjantin’in avantajlı olmasının nedeninin, buğday gibi daha dirençli mahsullerin en büyük yetiştiricileri olmasına bağladı.

GIDA ÜRETİMİ DÜŞECEK

Zaman zaman gerilimin yaşandığı Hindistan – Pakistan hattında oluşabilecek bir savaşın 5 yıl içinde gıda üretimini yüzde 7 azaltacağı kaydedildi. Öte yandan ABD ile Rusya arasındaki bir savaşta da üretimin 3 ile 4 yıl arasında yüzde 90 oranında düşeceği belirtildi.

Araştırmayı yürüten ve özel bir modelleme sistemi kullanan Rutgers Üniveristesi Çevre Bilimi Enstitüsü’nden profesör Alan Robock, “Bu veri bize tek bir şey söylüyor. Herhangi bir nükleer savaşı mutlaka engellemeliyiz” ifadesini kullandı.

KAYNAK: Sözcü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz