‘TÜRKİYE BİR YILDA 30 BİN YAZILIMCI KAYBETTİ, SAYI 100 BİNİ BULABİLİR’

0
58 views

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini belirtirken bu sayının 100 bine kadar çıkabileceğine dikkat çekti.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, yeni nesil teknolojilere iş gücü yetiştirme konusunda Avrupa’nın zayıf olduğunu ve bunun ülkeler için ciddi bir problem haline geldiğini belirtti. Avrupa iş gücü açığını başka ülkelerden karşılayarak kapatırken, Türkiye’deki yazılımcılar ise yurt dışına yöneldi.

Bloomberght’den İlayda Kılıçay’ın haberine göre, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini ve bu sayının 100 bine çıkabileceğini söyleyen Kamalı, “Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun yazılımcıyı bin dolara çalıştıracak finansal gücü bulamazken, ABD ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti bizim TL bazında sürdürebilmemiz mümkün değil” dedi.

Kamalı bu durumun kısa vadede değiştirilmesinin mümkün olmadığını söylerken, yazılımcı yetiştirme programlarının artırılması gerektiğine dikkat çekti.

‘NEDENLERDEN BİRİ UZUN ÇALIŞMA SAATLERİ’

Yazılım şirketlerinin mevcut iş gücünü kaybetmesinin en önemli nedenlerinden birinin de uzun çalışma saatleri olduğunu belirten Kamalı diğer etkenleri ise şu şekilde sıraladı: Uzakta çalışılabildiğinden ötürü şirket bağlılığı zayıf kalıyor, artan çalışma saatleri ve iyi fırsatlar yazılımcının başka işe geçmesiyle sonuçlanıyor.

Böylece geride kalanların üzerinde de büyük bir çalışma baskısı oluşuyor. Bir yazılımcıdan memnunsanız o kişinin arkadaşlarından da CV istenir işe alımın yüzde 30’u tanıdık üzerinden olur. Bu nedenle bir kişinin işten çıkması bir yıl içinde 5 kişinin daha işi bırakması anlamına geliyor.

‘ŞİRKETLER BÜYÜRKEN İŞ GÜCÜNÜ KAYBEDİYOR’

Kamalı, Türkiye’deki yazılım şirketlerinin yılda yüzde 20 büyüdüğünü belirtirken iş gücünün ise aynı dönemde yüzde 10’dan fazla azaldığını belirtti. Öte yandan belirli tematik alanlarda da çok ciddi açıkların olduğunu ve söz konusu alanda faaliyet gösteren şirketlerin de bu durumdan yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here