TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEYEN 164 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

0
177

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için Taksim Meydanı’na gitmek isteyen çok sayıda kişi gözaltına alındı. İstanbul Valiliği, 164 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta işsizliğe, yoksulluğa, zamlara ve baskılara karşı birçok etkinlikle kutlanıyor.
Taksim Meydanı ve çevresi, her yıl olduğu gibi bu yıl da toplantı, gösteri ve yürüyüşleri önlemek için polis ablukasındaydı.
İstanbul Valiliği’nden gelen karar doğrultusunda, 1 Mayıs tedbirleri kapsamında saat 06.00’dan itibaren Taksim Meydanı’na çıkan yollar kapatıldı.

HKP ÜYELERİNE GÖZALTI

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Beşiktaş’ta toplanarak Taksim’e yürüyeceklerini duyurdu. HKP yöneticileri ve üyeleri Taksim’e yürümek istedi.

Halktv’nin bilgilerine göre, HKP’lilerin yürüyüşüne polis izin vermedi. HKP yöneticileri ve üyelerine polis, müdahale etti. HKP’liler gözaltına alınırken arbedeler yaşandı. Gözaltına alınan HKP yöneticileri ve üyeleri daha sonra çevik kuvvet minibüsüne bindirilerek, polis merkezine götürüldü.

TAKSİM’DE PANKART AÇANLARA GÖZALTI

Taksim Meydanı’nda bir binanın çatısında pankart açan 2 kişi slogan attı. Polisin hemen müdahale etmesiyle eylemciler gözaltına alındı. Polis, binaya asılan pankartları kaldırdı.

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ ÜYELERİNE GÖZALTI

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) bilgilerine göre, Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif üyesi 5 öğrenci ve Kafe – Bar Çalışanları Dayanışması’ndan 3 işçi Taksim Meydanı’na yürürken gözaltına alındı.
Toplumsal Özgürlük Partisi ve Halkevleri üyesi iki gruptan 12 kişi Taksim’e giderken Elmadağ’da gözaltına alındı.

TIP ÖĞRENCİLERİNE GÖZALTI

Şişli Harbiye’nin Cumhuriyet Caddesi’nde 8’i kadın, 4’ü erkek 12 kişi ellerinde dövizlerle Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Slogan atarak ilerleyen gruba polis müdahale etti. Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) üyesi olduğu öğrenilen grup, gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

İNŞAAT İŞÇİSİNDEN POLİSE TEPKİ: NİYE VURUYORSUN? OTURDUĞUN EVİ BEN YAPTIM

Gazeteci Zeynep Kuray, Şişli’de polis ve inşaat işçisi arasında yaşanan tartışmayı twitter hesabından paylaştı.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA: 164 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği tarafından yapılan 1 Mayıs açıklmasında “Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak; izinsiz toplantı ve gösteri yapmak amacıyla yürüyüş yapan ve slogan atan, güvenlik güçlerimizin uyarılarına rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 164 şahıs yakalanmış ve haklarında işlem başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı. (İHA-DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here