TAKSİM’DE BİR GENÇ ‘DUR İHTARINA’ UYMADIĞI GEREKÇESİYLE VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

0
58
Göktuğ Efe Yılmaz / Fotoğraf: DHA

Taksim’de yaşanan silahlı kavgada bir polis bacağından yaralandı. Ardından 19 yaşındaki Göktuğ Efe Yılmaz dur ihtarına uymadığı iddiasıyla polis kurşunuyla vuruldu. Avukat Erdoğan, ‘polis sadece karşısındakinin silahını düşürmek için silah kullanabilir, ölümcül bölgelere eateş açamaz’ dedi.

Taksim’de önceki gece 19 yaşındaki Göktuğ Efe Yılmaz bir polisi vurduğu ve dur ihtarına uymadığı iddiasıyla polis kurşunuyla vuruldu. Yılmaz, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı sonrası vurulan ikinci genç oldu. İrem Esendemir adlı genç bir kadın şüpheli olduğu iddiasıyla yakalanmak istenirken polis kurşunuyla vurularak ağır yaralandı. Bir süre yoğun bakımda tedavi gördü. Peş peşe gelen bu iki olay, polisin silah kullanma yetkisi ve şeklini bir kez daha tartışmaya açtı.

BirGün’den Umut Serdaroğlu’nun haberine göre, Beyoğlu İstiklal Caddesi Mis Sokak’ta saat 03.00 sıralarında silahlı kavga olduğu ihbarına giden polis, E.T. isimli bir kişinin bacağından vurulduğunu gördü. Polis, olay yerinden kaçan 5 kişinin peşine düştü. İddiaya göre şüpheliler, ‘dur’ ihtarına uymadı. Emniyet açıklamasına göre Tarlabaşı’nda şüphelilerden birinin açtığı ateşle M.B.E. isimli polis memuru bacağından vuruldu.

Ekip arkadaşlarının vurulduğunu gören diğer polisler ise silahı kullandığı iddia edilen Göktuğ Efe Yılmaz’a ateş açtı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri ağır yaralanan Yılmaz’ın hayatını kaybettiğini belirledi.

ÖLÜMCÜL NOKTALARA ATEŞ EDİLEMEZ

Avukat Ayhan Erdoğan ‘Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na göre polisin sadece çatışma gibi durumlarda şüpheliyi ‘etkisiz hâle’ getirecek şekilde silahını kullanabileceğinin altını çizdi: “Son dönemde polisin yerli yersiz silah kullandığı sıkça görülüyor. Silah ancak polise direnenleri etkisiz kılmaya yönelik kullanılabilir. Örneğin eğer doğrudan bir ateş altında ise polis sadece karşısındakinin silahını düşürmek için o silahı çıkartabilir. Öldürmek için değil. Polisin silah kullanmadan önce mutlaka kişiye uyarıda bulunması lazım. Bu tür kurallar artık çoğunlukla geri planda kalıyor.”

Her kaçan kişinin suçlu olduğunu ya da hakkında yakalama emri verilip verilmediğinin bilinemeyeceğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu; “Kanunlara hiçbir şekilde uyulmuyor. Polis bu yetkiyi hoyratça kullanıyor. Bu tür olaylarda kriminal bölümde deliller polis lehine sıkça karartılıyor, sahte raporlar ile suçlu polisler aklanıyor. Ancak buradaki temel suç İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde. Polise silah telim edilirken ciddi bir süreçten geçirilmeli. Ancak bunların hiçbiri gerçekleşmiyor.”

Avukat: Ayhan Erdoğan

Göktuğ Efe Yılmaz hakkında konuşan Erdoğan, “Öncelikle elinde silah varsa bile bu öldürme nedeni olamaz. O silahtan çıkan kurşunun tespit edilmesi, tartışmalı dayanakların tamamen ortadan kalkması gerekir. Kanun hükümlerine göre polis orada silah çıkarmamalı” diye konuştu.

Özellikle Taksim gibi bölgelerde yoğun olarak güvenlik kameralarının bulunduğunun altını çizen Erdoğan, “Kameraların o kadar yoğun bulunduğu yerde kişilerin tespiti çok kolay. Bir bomba hadisesinde bile sadece 10 saate 80 kişi gözaltına alınırken polis bir kişiyi mi tespit edemeyecek” dedi.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here