TABELA İTTİFAKI OLMAK ZARAR VERİYOR

0
372

Medyaya yansıyan bir habere göre DP Millet İttifakından ayrılma kararı almış durumda. Bu haber yandaş medyada epeyce ses getirir nitekim “Millet ittifakında çatlak” nidalarına kavuşmamız pek sürmez.

İşin garibi kendisi küçük ismi büyük bir parti özelliği taşıyan DP’nin Millet İttifakındaki geniş uzlaşı imajını pekiştiren bir etkisi olduğu düşünülüyor. Bu durum ancak politik düzlemde bir yanılsamadır ve tıbbi terimle halisünasyon olarak ele alınmalıdır.

Ancak oluşturulan bu “imaj”  ülkenin en önemli siyaset manevralarını gerçekleştiren Kılıçdaroğlu ve ekibi tarafından oldukça önemseniyor. Atfedilen bu önemin izlerini Kılıçdaroğlu’nun DP birden çok defa merkezlerinde ziyaret etmesi ve DP (Demokrat Parti) Genel Başkanı Güntekin Uysal ile gerçekleştirmiş olduğu samimi görüşmelerde görmek mümkün.

Ancak bu olumlu havanın tersi yönünde gelişme olarak yorumlanabilecek bir haber gündemi değiştirmek üzere. Buna göre DP aldığı karar sonucu Millet İttifakından ayrılıp bağımsız bir şekilde seçimlere gireceği dillendiriliyor. Eğer bu doğruysa bu hamlenin DP açısından siyasi intihar olacağı kesin. Bu kadar bariz bir hatanın hangi gerekçelerle yapılabileceğini anlamak zor.

Demokrat Parti açısından bakılırsa; Eğer Cumhur ittifakına yanaşılacaksa oy oranı bu kadar düşük bir sağ partinin zaten sağın bayraktarlığını yapan bir koalisyonda esamesi okunmaz. Yok eğer Millet İttifakının güttüğü çizgi olumlu bulunmuyorsa o zaman bunca zamandır içinde neden yer alma gereği hissedildi diye sorarlar? Nitekim Millet ittifakında çizgisel anlamda bir değişiklik yok. İktidarın zurnası haline gelmiş medyanın HDP’ye yakınlaştılar vb karalamaları ile karar verildiyse vay o DP’nin haline şimdiden.
Son seçenek olarak iyi niyetli yorumlamaya çalışıp sadece “bağımsız olmak ve hareket edilmek”  istenmiş denilecekse Türkiye siyasetenin artık o noktadan çoktan uzaklaştığını sanırım sokaktaki her vatandaş biliyordur.

Bu gelişmeyi basitçe, barajda çatlak oluşturma ve itibarsızlaştırma gayelerinin dışında, ek olarak Erdoğan Millet İttifakının halkın merkez sağ oylarını mıknatıslamasının önüne geçmek istiyor şeklinde yorumlamak en doğrusudur.
Bu matematik olarak da gayet makul ve anlaşılabilir bir hamle ancak içerideki truva atının yine merkez sağın temsilcilerinden(!) birisine yaptırılması tam anlamıyla sağın çöküşüdür.
Merkez sağ siyasetin ezelden beri kaygan zeminde gel gitlerinin olduğunu tarihi süreçlerden biliyoruz. Bir yenisine daha denk gelmek bu ülkenin en karanlık dönemden çıkış sürecinde matematiksel olmasa bile manevi anlamda bir burukluk yaratacağı kesin.

Ülkenin kritik süreçlerinde hatalı manevralar yaparak rejimi ve sistemi AKP’nin insafına terk eden merkez sağ şimdi de üzerine düşeni yapıyor gibi görünüyor. Eski gücünden uzak olması ülkenin kurtuluş reçetesine yani Millet İttifakına etkisini azaltıyor. Ya eskisi kadar güçlü bir merkez sağ olsaydı? Düşünmesi bile ürkütücü.

Bu köşeden DP vb partilere seslenmek gerekirse: ülkenin en karanlık dönemlerinde bu derece kritik bir hataya düşmeyin. İnsanların yüzlerine bakamayacağınız bir siyasi kaderle karşı karşıya kalmayın. İnanın ki açlık ve yoksullukla perişanlık çeken halkın gözünde bir daha asla yücelemezsiniz! Ondalık rakamlarla aldığınız oyları rüyanızda bile göremez hale gelirsiniz.

Öte yandan Millet İttifakının bu noktada alması gereken çok ders var.
Herşeyden önce Kılıçdaroğlu’nun tabelası dışında bir etkisi kalmamış bir partiden artı değer beklememesi gerektiğini söylemek gerek. Bu şekilde Türkiye siyasetinde 83 adet parti olduğunu hatırlatmak lazım.
Millet İttifakının “tabelanı kap gel” kumpanyasına dönmemesi tersine içerideki dinamikleri ile büyütülmesi en doğru seçenek olacaktır. Cumhuriyet değerleri savunulacaksa, parlamenter sistem tamir edilecekse ne püskül takan meczuplara, ne sağ siyaset adı altındaki gölge partilere ihtiyaç yoktur. Halkın kendi iradesi rejim hastalığına en iyi ilaç olacaktır.

 

Deva ve Gelecek partisinin bu eksende nerede yer alacağı bir sonraki yazının konusu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz