SURİYELİLER ÜLKELERİNE GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜYOR

0
149

Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri sürüyor. Günde ortalama 1000-1500 kişi, işlemlerini yaptırarak sınır kapılarından Suriye’ye geçiş yapıyor.

Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında “kendi rızasıyla” ülkesine geri dönüş yapmak isteyen Suriyeliler, bulundukları illerdeki Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat etmeleri sonrasında ülkelerine geçiş yapıyor.

Gönüllü geri dönüş projesi kapsamında, günde ortalama 1000-1500 kişi, işlemlerini yaptırarak sınır kapılarından Suriye’ye geçiş yapıyor. Bu yılın ağustos sonunda 40 bin 465 kişi gönüllü geri dönüş yaptı. Fırat Kalkanı Harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar ise toplam 521 bin 39 kişi gönüllü olarak ülkelerine gitti.

Geçici koruma kapsamında Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşü devam ediyor. Bir grup Suriyeli, gönüllü geri dönüşler kapsamında Kilis İl Göç İdaresi Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan ülkelerine geçti. ( Cebrail Caymaz – Anadolu Ajansı )

“AFRİN’E GİDİYORUM”

Sınır kapılarında gönüllü geri dönüşler sürüyor. Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan ülkesine gönüllü olarak dönüş yapanlardan Yusuf Cafer, 2013 yılında savaş nedeniyle Türkiye’ye geçerek ailesi ile İstanbul’a yerleştiğini belirterek, “2013 yılında eşim ve çocuklarım ile Türkiye’ye geldim. Burada bulunduğumuz süre içerisinde bize kucak açan Türk halkına ve Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Şimdi ülkeme geri dönüyor ve Afrin’de yaşayan annemin yanına gidiyorum. Bundan sonda Afrin’de yaşayacağım. Afrin’de zeytin bahçem var, onlarla ilgileneceğim. Türkiye’de kaldığım süre zarfında hiçbir zorluk görmedim” diye konuştu.

KAYNAK: Cumhuriyet