SURİYE’DE DEPREM FELAKETİNİN ARDINDAN HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ

0
114

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından büyük yıkım yaşayan Suriye’de de ölü sayısı artmaya devam ediyor. Son verilere göre, Suriye’de depremler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 162’ye yükseldi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren “sivil savunma” ekibi Beyaz Baretliler Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle en az 3 bin 162 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Deprem nedeniyle 2 bin 850’den fazla yaralı olduğu bildirildi.

Suriye’de Şam yönetimi ve muhaliflerin kontrolünde bulunan ülkenin kuzeyinde depremden etkilenenlere yardım ulaştırılması için uluslararası çalışmalar da sürüyor.

Suriye’nin kuzey bölgelerinde arama kurtarma ekipleri, birçok noktaya ulaşmakta zorlanıyor. Suriye’de birçok kuzey şehrinin altyapısı, neredeyse 12 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle çok zayıflamış durumdaydı. Bu durum, depremin etkisinin daha da yıkıcı olmasına sebep oldu.

Çavuşoğlu: Suriye’ye yardımların ulaştırılması için çalışmalar yapıyoruz
AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Fuat Oktay’la beraber basın toplantısına katılan Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’ye insani yardım konusunda yöneltilen soruya, “İki tane daha kapının açılması konusunda çalışmalar yapıyoruz” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi:

“Suriye tarafında bazı yollarda tahribat var, bizim ve uluslararası toplumun yardımları konusunda bazı zorluklar çekiliyor. Bu nedenle iki tane daha kapının açılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu insanı bir durum olduğu için siyasi bir durum değil, Suriye rejiminin de kontrol ettiği noktalardan bu kapıların açılması için çalışıyoruz. Uluslararası toplumdan sadece bize değil, Suriye’ye ulaştırdığımız yardım ve gönderdiğimiz ekiplere ilaveten bir yardım talebi geldiği zaman orada da kolaylaştırıcı rolümüzü üstleniyoruz. Gelen yardımların ulaşması konusunda ya da doğrudan Halep gibi havaalanlarına uçuştalebi olduğu zaman hava sahamızı açıyoruz. Bazı uçaklarla yardımların bir kısmı Türkiye için bir kısmı Suriye için geliyor. Yardımların ulaşması konusunda da gerekli desteği veriyoruz.”

KAYNAK: T24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here