SOYLU, CHP’Lİ BELEDİYELERİ HEDEF ALDI: İBB’DE İŞE ALINAN 1668 KİŞİ VEYA YAKINI TERÖRLE İLTİSAKLI

0
148

Belediyelere yönelik soruşturmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, muhalif belediyelere baskı oluşturulmadığını savunarak, “2019-2022 arasında toplam 74 belediyede 88 soruşturma terör kapsamında yürütülmüştür” dedi. Soylu, İBB’de işe alınan 1668 kişinin veya yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” olduğunu öne sürerek, “Terör örgütü aileye diyor ki bir çocuğunu dağa götürüyorum, bir çocuğunu da belediyede işe alırım diyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

2019-2022 arasında “74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü”, bunlardan 79’unun ise tamamlandığını dile getirdi.

“Burada herhangi bir siyasi partiye yönelik farklılık, baskı, herhangi bir siyasi partiye yönelik bir anlayış söz konusu değil” iddiasında bulunan Soylu, konuşması boyunca CHP’li belediyeleri hedef aldı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) 1668 kişinin veya yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” olduğunu öne sürdü.

İçişleri Bakanı, “Terör örgütü aileye diyor ki bir çocuğunu dağa götürüyorum, bir çocuğunu da belediyede işe alırım diyor” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“FETÖ VE PKK TEMİZLİĞİ YAPTIK”

“Onlarca ülkede FETÖ terör örgütlerinin okullarının kapatılması için devlet topyekün mücadele ortaya koyuyor. 15 Temmuz sonrasında FETÖ temizliği yaptık, yargıda, poliste, eğitimde neredeyse kamu kuruluşlarında FETÖ temizliği yaptık. En küçük belediye birimlerine kadar PKK temizliği yaptık. Belediyeler yerel hizmet birimleridir. Hem insan kaynağına hem mali imkanlarına temas eden alanlar olduğu için belediyeler terör örgütlerinin sızmak istediği alanlardır.

Anayasanın 127. maddesinde diyor ki görevleriyle ilgili soruşturma açılan kişiyi İçişleri Bakanlığı uzaklaştırabilir.2. yasal dayanağımız ise belediye kanununun 55. maddesidir. Belediyelerde iç ve dış denetim yapılır. Belediyenin işlemleri hukuka uygunluk açısından İçişleri Bakanlığı tarafından da denetlenir.

İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerle ilgili sorumluluğu vardır. MASAK uzmanlarıyla da soruşturmalarımızı elbette ki yapıyoruz. Soruşturma 5 şekilde başlar. Birincisi vatandaşların ihbarı, ikincisi savcılığın soruşturması, üçüncüsü olağan kontrollerde, dördüncü olarak kamuoyuna yansıyan Haberler üzerine, beşinci de bakanlık tarafından resen soruşturma başlatılır.

2019-2022 arasında toplam 74 belediyede 88 soruşturma terör kapsamında yürütülmüştür. Bu soruşturmalardan 79’u tamamlanmış, 42 ön inceleme, 19 araştırma, 33 tevdii raporu, 2 inceleme, 3 form inceleme raporu düzenlenmiştir. 9 soruşturma ise halen devam etmektedir.

Zaman zaman muhalefet partileri tarafından özellikle müfettiş gönderildiği, bu yolla baskı oluşturulduğu iddiaları dillendirilmektedir. Bu iddianın mesnetsiz olduğunu, tamamen de siyasi içerik taşıdığını, aslında devletin, aslında denetim mekanizmalarını etkisizleştirmeyi hedef aldığını veya soruşturma sonucundaki yolsuzlukların aslında siyasi saiklerle ortaya konulduğunu ifade edebilmek için maalesef söylenen gerçekle ilgisi olmayan iddialardır.

“AK PARİTLİ BELEDİYELERE YAPILAN TEFTİŞ SAYISI DAHA FAZLA”

Devlet görevini yapmakla mükelleftir. ‘Bütün CHP’li belediyelere teftişler geliyor’ diyen bir anlayış söz konusu. Devleti itibarsızlaştırmayı maalesef bir çıkış noktası olarak görüyorlar. Özel teftişlerin sayısı AK Partili 72 belediyede, CHP’li 57 belediyede, MHP’li 19, İYİ Partili 2, HDP’li 34 olmak üzere toplam 204 belediyede özel teftiş yapılmıştır. Devletin kuralları vardır, bu kuralları herkes uygulamak zorundadır.

AK Parti’ye yapılan özel teftiş sayısı daha fazla. En önemli meselelerden birisi de devletin rehberlik görevi vardır. Sayılardan anlaşılabileceği gibi bunlarda hiçbir kasıt yoktur.

Bulgularımızın genel özetini yapmak isterim. Belediye bağlı kuruluş ve şirketlerine alım yapılırken, uyulması gereken hususlara uyulmadığı, güvenlik soruşturması yapılması gerekirken, terör örgütüyle irtibatlı ve iltisaklı kişilerin işe alındığı, işe alınan personel için ilgilinin durumunu görüşmek üzere bir komisyon oluşturulması gerekirken bu komisyonun oluşturulmadığı, adli sicil kaydı olduğu halde yine bir hülle yöntemiyle kontrollü şekilde alındığı, terör örgütüyle irtibatlı veya mahkumiyet kararı olan kişilerin yine işe alındığı, ben burada sadece terör soruşturmasını değil bir milli güvenlik sorununu anlatıyorum… Terör örgütü aileye diyor ki bir çocuğunu dağa götürüyorum, bir çocuğunu da belediyede işe alırım diyor. Terör örgütü içerisinde eylem yaparken kahramanlarımız tarafından etkisiz hale getiriliyor. Aileye diyor ki ‘sen bizim değer ailemizsin’, haşa onu şehitleştiriyor, onun yakınını belediyeye yerleştiriyor.

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Şehit Demet Sezen Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“MERSİN’DE 54 KİŞİ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İRTİBATLI”

KHK’yla ihraç edilmiş kişilere kamu görevi veremezsiniz. Kanun açık, buna rağmen belediye şirketleri üzerinden tekrar işe alındıkları, silahlı terör örgütü üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, suç kaydı bulunanların işe alındığı, cinsel taciz suçundan kaydı olanların stratejik ve hassas yerlerde çalıştırıldığı ortaya çıkan önemli hususlardır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bağlı şirketlerde terörle iktisatlı kişilerin olduğuna dair soruşturma başlatıldı. Bunlardan 54 kişinin terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespit edildi.

Terörist cenazelerine katıldığı, terör örgütüne maddi destek sağladığı tespit edilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş tutuklanmıştır.

“ADANA’DA 37 KİŞİ YAKANLANDI”

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; PKK/KCK-TDÖ Çukurova Bölgesi İdeolojik Alan, Kültür, Eğitim, Cezaevi Dış Koordinasyon ve gençlik yapılanması (DGH) sorumlularının aralarında bulunduğu 38 şahsın yakalanmasına yönelik Adana merkezli 8 ilde (Diyarbakır, Van, Şırnak, Osmaniye, Kahramanmaraş Mardin ve Mersin) gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde 37 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adana/Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un belediye binasında bulunan makam odasında, Binevş Kültür ve Sanat Derneği’nde ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda; 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca, 4 şahıs tutuklanmış, 2 belediye personelinin de aralarında bulunduğu 27 şahsın adli kontrol kararıyla yargılanmalarına devam edilmektedir.

“SGK KAYDINDA İZMİR BELEDİYESİ’NDE TEKNİKER OLDUĞU YAZIYOR”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen adli soruşturmada, haklarında ifade ve teşhis bulunan PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüten kişilere yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan 50 şüpheliden biri olan Mustafa Demir’in SGK kaydında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda tekniker olduğu yazıyor. Bu kişi gözaltına alındı ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edildi. Halen Sincan cezaevinde bulunuyor. Bu kişinin ayrıca, Kandil bölgesinde 15-20 Mayıs 2004 tarihinde, sözde PKK Korgra-Gel 2. Kongresi’ne katıldığı tespit edildi.

Bursa’da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik saldırının faillerinden MLKP üyesi Cebrail Gündoğdu’ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle Ayvalık Belediyesi’nde çalışanlar yakalanmıştır.

DİAYDER’e 2020 yılında PKK terör örgütü ile bağlantılı olduğuna dair üye ve yöneticilerine soruşturma açılmış ve 2021 yılında iddianame hazırlanmıştır. Bu kapsamda;3 Temmuz 2021’de aralarında İBB bünyesinde gassal olarak görev yaptıkları, maaşlarının bir kısmını DİAY-DER derneğine bağışladıkları tespit edilen 7 şahsın da aralarında bulunduğu toplam 28 şahıs gözaltına alınmıştır.

İBB’DE 1668 KİŞİ VEYA YAKINI “TERÖRLE İRTİBATLI”YMIŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, İETT, İSKİ ve 30 belediye iştirakinde 2019 yılından itibaren yapılan personel, ihale ve işyeri ruhsatlarına ilişkin özel teftiş de başlatılmıştı. Bu kapsamda İBB’ye 1984, İSKİ’ye 454, İETT’ye 66 ve belediye iştiraki olan 30 şirkete 22 bin 857 kişi olmak üzere, toplam 25 bin 361 kişinin ilk defa işe alındığı, ayrıca tespit edilmiştir. Yani aslında belediyede bir personel tasarrufu olmamış, bilakis, 4 bin 5 kişilik bir artış yaşanmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51.

Şafak Duran isimli şahsın terör örgütüyle fotoğrafları ortaya çıkmış ve tutuklanmıştır. İşe alım süreciyle ilgili de İBB çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

“TÜRKİYE ÇADIR DEVLETİ DEĞİL HUKUK DEVLETİDİR”

Sözde değer ailesi olarak işe alınanlar mı dersiniz, bunlar tespit edilince… İçişleri Bakanlığı’nca neden görevden alınmadığı sorulmaktadır. Terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespit edilen Belediye çalışanları İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılmaktadır, bunu yapıyoruz. Görevden uzaklaştırılması gereken şirket çalışanları hakkında şirketlere bildirim bulunur. Bu alanı istismar etmek isteyenlere fırsat vermemek için mücadele sarf ediyoruz. Bizi hedef alıyorlar gibi, devletin hassasiyetini görmezden gelenlerin mesnetsiz iddialardır, üzülüyorum. İtibarsızlaştırma girişimlerinde bulunmak yerine biz bu mücadelede ne yapabiliriz, devletin bütünlüğü içerisinde… Türkiye çadır devleti değildir, hukuk devletidir. Herkes buna uymakla mükelleftir, biz vatandaşlarımıza karşı sorumluyuz. Bu kurallar hepimiz için geçerlidir.

“BÜYÜKELÇİLERLE BİR ARAYA GELSELER DE FIRSAT VERMEYİZ”

Devletin al tekke ve kulak bir iş olmadığını anlamak zorunda kalacaklar. Ne yaptığımızın, neyi ortaya koyduğumuzun farkındayız. Şu anda yurt içinde ve dışında operasyonlarımız sürerken, evlatlarımızın şehit cenazeleri kalkmaya hazırlanırken kimsenin terör örgütüne cesaret vermesine fırsat vermeyiz. Bütün büyükelçilerle bir araya gelseler de fırsat vermeyiz. Bu sorumluluklarımızı biliyoruz. Biz buna izin verseydik bugün belediyeler terör örgütlerinin çiftliği haline gelecekti.”

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz