Sondaj kuyusundan çıkan siyah sıvıda ‘kaliteli’ petrol tespit edildi

0
288

Manisa’da zeytin bahçesi için açılan sondaj kuyusundan çıkan siyah renkli sıvıda inceleme yapıldı. Sıvada yüzde 6 oranında ‘çok kaliteli’ petrol tespit edildi.

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Yağbasan Mahallesi’nde çiftçi Mustafa Yüksel’in zeytin tarlasında su bulmak için açtığı kuyudan çıkan siyah ve yanıcı maddenin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yapılan incelemesi sonucunda yüzde 94’ü su, yüzde 6’sı ise çok kaliteli petrol olduğu belirlendi.

TPAO yetkililerinin kısa sürede sahaya gelerek bölgede rezerv tespit çalışması için kuyu açma çalışması başlatacağı bildirildi.

DHA’nın haberine göre, Salihli’nin Yağbasan Mahallesi’nde, Mustafa Yüksel’e ait zeytinlikte yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarıyla bölgeye itfaiye ve jandarma ekipleri geldi. Ekiplerin müdahalesiyle alevler, kısa sürede söndürüldü. Yangının, zeytinlikteki su kuyusundan çıkan siyah sıvı maddenin tutuşmasından kaynaklandığı anlaşıldı.

Siyah sıvı maddenin akmaya devam etmesi üzerine durum, Manisa Valiliği Afet Koordinasyon Birimi’ne bildirildi. Yangın üzerine jandarma, bölgede güvenlik önlemi alarak bölgeye şerit çekerken, sabah mahalleye gelen TPAO yetkilileri de kuyudaki maddeden dün numune aldı.

Numunelerin yapılan analiz sonuçları geldi. İnceleme sonucunda, kuyudan çıkan yanıcı maddenin yüzde 94’ünun su, yüzde 6’sının ise kaliteli petrol olduğu belirtildi.

Yetkililerin kısa sürede sahaya gelerek bölgede rezerv tespit çalışması için kuyu açma çalışması başlatacağı açıklandı.

KAYNAK: Duvar