SOLİ POMPEİPOLİS ANTİK KENTİ’NDE ANITSAL YAPI KALINTILARI BULUNDU

0
126

Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan Soli Pompeipolis Antik Kenti’ndeki 24. dönem kazıları tamamlandı. Antik kentteki kazılarda, Helenistik döneme ait olduğu belirtilen anıtsal yapının kalıntılarına ulaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, antik kentin sahil tarafında bulunan Soli Pompeipolis Antik Limanı’ndaki kazılarla eş zamanlı yürütülen arkeolojik çalışmalar, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığındaki 10 kişilik ekip tarafından yapıldı. Ekip, bu sezon gök bilimci ve şair Aratos’un anıtsal mezarının bulunduğu alanda kazı yaptı.

‘ARATOS’UN ANITSAL MEZARI RESTORE EDİLECEK’

Kazı başkanı Prof. Dr. Yağcı, eş zamanlı kazılarda antik kent ve liman arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Sezon kazılarında Aratos’un anıtsal mezarının çevresine yoğunlaştıklarını belirten Yağcı, “Aratos’un anıtsal mezarının mimarisini de açığa çıkardık. Burası, restorasyona hazır hale geldi. Restorasyon projesi bitirildikten sonra Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunulacak. Kuruldan geçmesi halinde Aratos’un anıtsal mezarı restore edilecek” dedi.

‘BU ALAN ANITSAL BİR YAPI’

Yağcı, Aratos’un anıtsal mezarının ön tarafında, daha erken döneme ait bir Helenistik yapı kalıntısına rastladıklarını vurgulayarak, “Bu alan anıtsal bir yapı. Deniz seviyesinin 5 metre üstünde. Yapı kalıntıları yer altına kadar gidiyor. Bu alan, Aratos’un anıtsal mezarının altındaki Helenistik döneme ait bir kutsal alan veya başka bir mezar kalıntısı da olabilir. Bu açıdan çok heyecan verici bir çalışma. Önümüzdeki kazı çalışmalarında burası bitirilerek gerçek niteliği öğrenilebilir. Aratos’un anıtsal mezarı önündeki Helenistik mimariyi açığa çıkararak önemli bulgular elde etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BURASI BİR ARKEOPARKA DÖNÜŞECEK’

Yağcı, bölgenin açık hava müzesine dönüştürülmesini amaçladıklarını vurgulayarak, “Gerekli kamulaştırmalar yapıldığı takdirde burası bir arkeoparka dönüşecek ve gerçek işlevine kavuşacak. Yani Soli Pompeiopolis’i bir Roma kenti, Helenistik dönem kenti olarak göreceğiz. Kamuoyuna da tüm katmanlarını göstermiş olacağız. Bölge hem yeşil hem arkeolojik hem de sit alanı olarak gurur verici bir yer. Umarım hak ettiği değeri bizim çalışmalarımızda kazanmış olacak” diye konuştu.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here