SİSTEM GÜNCELLEME VE KURBAN BAYRAMI

0
368

Kurban Bayramındayız malum ortalık kan gölüne döndü.
Biz toplum olarak sistemli hiç bir iş yapamıyoruz bunu artık kanıksadık. Bu duruma alıştık. Kurban Bayramı önemli bir ritüel.
İslam inancının gereklerinden bir tanesi ve Dünya genelinde milyarlarca insan tarafından içten biçimde kutlanıyor. Fakat kutlanması hayvanlar alemine de bağlı olan bir gelenekten bahsediyoruz. En azından bu ritüelin ana figürü olan kurbanlıklara da olması gerektiği gibi davranalım.
İslamda hayvana işkence etmek var mı? Yok. En azından kitap böyle yazıyor.
Bizim toplumda da kitaba uymak yok işi kitabına uydurmak olduğu için. Dini inancı bile kendisine uydurmak konusunda oldukça yetenekli. Hatta asrın, bin yılın lideri(!) bu din güncellenmeli dedi. Diyanet işleri başkanı da aynı bu fetvayı destekledi.
Sosyal medyada derler ya: “Adam haklı beyler dağılın!” o misal. Baktı ki çeteler, rant, doğa katliamı, insan hakları ihlalleri hepsi yasak. O zaman bir an önce güncellenmesi lazım deyiverdi.
Samimi inananları hariç tutmakla birlikte dindar bezirgan tayfadan hiç ses çıktı mı? Çıkmadı. Kabeyi maket yapan gezen, Reisinin kuklasını put eden zihniyetten başka da bir şey beklenmezdi. Fakat Kur’an güncellemesi bir yana bu halk 2023 yılında iktidar iyi bir güncelleyecek. Üstüne üstlük bu zamana kadar görülmemiş versiyonu yükleyiverecek. Bilgisayarcılar buna “format atmak” diyor. Halk ilk seçimde önce format atacak sonra sistemi yeniden kuracak en güncel haliyle. Bu iyi temenniler ile birlikte güzel bir bayram diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here