ŞİDDET SARMALI VE KADIN DİRENİŞİ

0
338

ŞİDDET SARMALI ve KADIN DİRENİŞİ

Ülke son yüz yıldır görmediği şiddet sahnelerini son yirmi yılda yaşadı. Neredeyse her gün kadın cinayetleri ile güne başlıyoruz. İstenen oldu ve toplum kadının sindirilmesini kanıksadı. Kadın cinayetlerinin AKP iktidar boyunca %2000 (bildirilen rakamlar eşliğinde tam 20 kat artış) kat civarında arttığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Yapılan hiç bir müdehale toplumun tekrar nefes almasına yetmiyor. Adeta paralize olmuş felç geçirmiş bir haldeyiz.

8 Mart’ın hemen öncesinde sosyal medyaya düşen görüntü ise artık gelinen noktanın resmiydi. Tablo bilindik ve korkunç; yasalar sonucu zincirle bağlı olarak uymak zorundu olduğu kurallar, yine bir kadını kendini zor kurtardığı bir kocanın ve erkek egemen şiddetin önüne atmış oldu. Daha da üzücü olansa şiddete doğrudan tanık olan küçücük kız çocuğunun feryatlarının dahi erkek şiddetini durdurmaya yetmemesiydi. Bütün bu olanların nedeni belli; ülkedeki hukuk kadının kimliğinin ve direncinin yok edilmesi üzerine kurulu, bu durumda cezasız kalacağını bilen “suç ve suçlu” kendini açığa çıkartıyor.

Bu ülkede hak hukuk adalet diyen herkesin üzerine kabus gibi çökülürken her ne olursa olsun kadını yok etmek üzerine kurulu sisteme asla dokunulmuyor.
İşin acınılası durumu ise baştaki zihniyetin “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü şiar edinenlerin yolunda olduklarını iddia etmeleri. Bu ülke neler gördü neler? Ancak kadına, hayvana, çocuğa ve doğaya şiddet için hüküm süren hiç bir iktidar görmedi. Doğa talanına hunharca kalkan eller kadın şiddetinin araştırılmasını reddetmek için de kalktı hiç tereddüt etmeden.
İktidar kendine mevzisini seçmişken bu durumda muhalefet partilerinin tümünün (istisnasız) bir şekilde bu gidişe dur demesi en temel görevdir.

Bu halk Cumhuriyet aydınlanması ile kazandıklarının rant için ömürlerini satanlar elinden hiç edilmesine asla razı göstermeyecektir.
Şiddete dayalı iktidar en zayıf iktidardır. Gittikleri anda bunu kendileri de anlayacaklar.

Nitekim bu iktidarı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde bile acımasızca şiddete maruz kalan ancak ne olursa olsun yılmayan o güçlü KADIN’lar sona erdirecek.
Anlı şanlı direnişleri ile….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz