Sarp Kuray : “CHP otel odalarında kurulmuş bir parti değil.”

0
860

68 Kuşağının Devrimci Önderi olan Sarp Kuray, Salihli CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen programa katıldı. ‘Kızıldere’den İdamlara Uzanan Yolu’ anlatan Kuray, program da yaptığı açıklamalardan sonra gelen soruları yanıtladı. Sarp Kuray’ın panelde yaptığı açıklamalardan ve gelen sorulardan öne çıkan kısımlar şu şekilde:

 

“Bu emaneti 50 yıldır devam ettirdik.”

 

70’li yıllarda dış ülkelerdeki devrimci anlayışların Maoculuk seyriyle ilerlediğinin altını çizen Kuray; “İstanbul ve Ankara’da kaybettiğimiz öncü arkadaşlarımızı şöyle ayırırız; On’lar halkın önünde yürüyerek ve kendilerini feda ederek; davalarına inanarak, namusluca baş kaldıran, kutsal bir hak olarak tahdidelerdeki devrimi bütün bilinçlere katılmışlardır. Hesap verecek biziz. Onlara dokunmadan son 50 yıl geçti. Biz çıkacağız karşısına çünkü. Mahirler Denizler Hüseyinler Kızıldere’de olan emaneti bize bıraktılar ve biz bu emaneti 50 yıldır devam ettirdik.

 

“Nereden geldiğimizi tarihimizi unutmayalım.”

 

Tarihin bütünlüğünü kaybetmeyeceksin. Bütünlüğü kaybettiğimiz anda güçlendirilmiş parlamenter sistem, bugün güçlendirmeye çalıştıkları ta Alemdar Mustafa Paşayla başlıyor. Magnakarta Sened-i İttifakla aynıdır. Bknz : Başaramıyorlar, görüyorsunuz. 38 yaşında bir General çıkıyor ve bu ülkedeki birikimi Cumhuriyet ile taçlandırıyorlar.

 

Bizim bu mücadelemiz Kuvâ-yi Milliye’den geliyor. Bu mücadeleyi atlarsak Kuvâ-yi Milliye’den kopmuş oluruz. Nereden geldiğimizi tarihimizi unutmayalım. Toplum neye gebeyse onu doğuruyor. Zorlama yaparsak bu durumda düşük oluyor; Toplum biriktiriyor ve sıçrama aşaması yaşanıyor. Türkiye’nin emaneti, Cumhuriyetin emaneti ile bugün Türkiye sıçrama aşamasında değil, biriktirme aşamasındadır. O genç harcanan iki kuşak, benim için Kuvâ-yi Milliye kuşağı kadar kutsal kuşaklardır. İsmet Paşa’nın meşhur lafı var. Her gün 31 Mart yaşanıyor bu ülkede.

 

“CHP otel odalarında kurulmuş bir parti değil.”

 

Kahramanmaraş alevileri, alevi vatandaşlarımızı o ağaçlara çiviledikleri zaman araştırın; Şehre dört gün, beş gün  getirmediler. Maraş ayni olay, Sivas’ta da yaşanmıştır. Ben bu süreci CHP ile geçirmeye karar verdim. Sosyal demokrat bir adam değilim. Fakat yine de CHP’nin yanındayım. Çünkü CHP tarihi bir misyonla geleceğine inanmış bir insanım. CHP otel odalarında kurulmuş bir parti değil, milli mücadelenin içerisinde kurulmuş bir partidir. Biz Türkiye’nin bir işçi hareketiyle beraber Deniz mi? Mahir mi? İbrahim mi? Sabahattin mi? Kadir mi? Ben mi? Öbürü mü? Biz ivme kazandırarak hakkını verdik .

 

“Demokratik devrim Atatürkçülükten yana.”

 

İşçi partisinden ayrılmasının sebebi: Onların sosyalizmi desteklemesi bizim ise demokratik devrimi desteklemememizden ötürü yollarımız ayrıldı. Aleviler, bu Türkmen Aleviler ülkemizin kurucu damarlarındandır. Bu coğrafyanın topraklarında kurdukları düzen, aracı bir sınıfın olmadığı kurucu düzen, maalesef yerleşikliğe geçtikten sonra Osmanlı’dan bu yana gelen bu sağ kesim o devletin temsilcisidir. CHP’de halkın temsilcisidir, onlar aleviler bu çevreyi kuran unsurdur.

 

​​​​​​​

 

Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da programa katıldı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi 27. dönem Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Salihli CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen programa katıldı. Bakırlıoğlu program sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

 

“Salihli İlçe Başkanlığımızın düzenlediği 68 Kuşağının Devrimci Önderlerinden Sarp Kuray’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Kızıldere’den İdamlara Uzanan Yolu’ adlı panele katıldık. Kızıldere’de özgürlük ve bağımsızlık yolunda direnerek ölümsüzleşen On’ları 50. Yılında saygıyla anıyoruz. Unutmadık, Unutturmayacağız.”

“Panel Grup Yorum şarkılarıyla son buldu.”

Grup Yorum’dan Nurhak ve Kızıldere parçalarıyla bağlama eşliğinde seslendirilerek son buldu.