SAHİL ŞERİTLERİ İMARA AÇILDI

0
162

‘Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i TBMM gündemine getiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak; “Kanuna açıkça aykırı bir biçimde adrese teslim yönetmelik değişikliği, tam anlamıyla ‘örtülü’ bir imar affı anlamına geliyor” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i TBMM gündemine getirdi.

Budak, “Kanuna açıkça aykırı bir biçimde adrese teslim yönetmelik değişikliği, tam anlamıyla “örtülü” bir imar affı anlamına geliyor. Sahil şeritlerinde imar yasağı bir Ali Cengiz oyunuyla fiilen ortadan kaldırılıyor. Otellerin sahil işgallerine yasal bahane uyduruluyor” diye konuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, hangi illerde kıyı kenar çizgilerinde değişiklik öngörüldüğünü sordu.

“BU DEĞİŞİKLİKLER, HALKIN ÇIKARLARI İÇİN DEĞİL, BAZI ZÜMRELERİN ÇIKARLARI İÇİN”

Kıyı Kanunu’nda, yapıların kıyı kenar çizgisine elli metreden fazla yaklaşmasının açıkça yasaklandığını hatırlatan Budak, şöyle söyledi;

“Yönetmelik değişikliği, Kıyı Kanunu’nun arkadan dolaşılarak aşılmasına izin veriyor. Kıyı kenar çizgisini Valilikler yeniden belirleyecek ve daha önce imara kapalı olan alanlar kıyı kenar çizgisi değiştiği için imara açılabilecek. Bir yandan imar yasağı olan bölgelerdeki kaçak yapılaşma affediliyor, diğer tarafta mevcut kıyı kenar çizgisi ile korunan bölgelerde yeni yapılaşmaya davetiye çıkarılıyor. Düzenleme yapılan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9’uncu maddesi, daha önce 8 kez değişmişti. Kanun değişmiyor, ancak kanuna bağlı yönetmelik 9’uncu kez değişiyorsa, burada bazı kişilerin veya lobilerin taleplerine hareket edildiği anlaşılıyor. Bu değişiklikler, halkın çıkarları için değil, bazı zümrelerin çıkarları için yapılıyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here