Sabır taşıyor, Saray tavrından vazgeçmiyor.

0
231

Hemen her kalemde gelen zamlar, artan hayat pahalılığı ve yurttaşın yaşam kalitesindeki düşüşü Meclis gündemine taşıyan CHP’li Sümer, “Bu dönem yoksulluk kuyruklarıyla hatırlanacak” dedi. Zamların geri çekilmesi gerektiğini kaydeden Sümer, “Türkiye’yi her alanda kepenk kapatmaya zorlayan uygulamadan acilen vazgeçilmeli ve fiyatların geri çekilmesi sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, döviz, akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki sürekli artış ve hayat pahalılığını Meclis gündemine taşıdı.

“Bu dönem yoksulluk kuyruklarıyla hatırlanacak” ifadelerini kullanan Sümer, “Her gün arka arkaya gelen zamlar, iğneden ipliğe her ürüne yansımakta, vatandaşın yaşam kalitesini ve alım gücünü düşürmektedir” ifadelerini kullandı.

‘AKARYAKIT ZAMMI DEĞİL SARAY SOYGUNU’

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın vergiler kaynaklı olduğunu öne süren Sümer, “Akaryakıt üzerinden alınan yüksek vergilendirmeyle iktidar büyük rant elde etmekte, vatandaşı da bu salgın sürecinde iyice mağdur ederek ekonomiyi sekteye uğratmaktadır” dedi.

CHP Milletvekili Orhan Sümer

Sümer, şunları söyledi:

“2008 yılı temmuz ayında ham petrol varil fiyatı 147 dolar iken, benzin pompa fiyatı 3,50, motorin ise 3,19’du 2022 yılında ham petrol varil fiyatı 110 dolara düşmüşken, benzin pompa fiyatının 20,45 motorinin ise 22,95 TL olması akaryakıt fiyatlarının vergilerle yükseltildiğini göstermektedir.

Akaryakıt fiyatlarının vergi artışlarıyla yükseltilmesi, vatandaşın Saray iktidarı tarafından sömürüldüğünü gösteriyor. Akaryakıt üzerinden alınan yüksek vergilendirmeyle iktidar büyük rant elde etmekte, vatandaşı da bu salgın sürecinde iyice mağdur ederek ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. 1 Litre akarayakıt fiyatının 25 – 30 TL olduğu bir Türkiye’de başta nakliyeci esnafı olmak üzere, birçok sektör kontak kapatmak zorunda kalacaktır.”

‘FİYATLAR GERİ ÇEKİLMELİ’

Yurttaşın yaşam kalitesi ve alım gücünün hemen her gün daha da düştüğüne dikkat çeken Sümer, şunları söyledi:

“Her gün arka arkaya gelen zamlar, iğneden ipliğe her ürüne yansımakta, vatandaşın yaşam kalitesini ve alım gücünü düşürmektedir.Türkiye’yi her alanda kepenk kapatmaya zorlayan uygulamadan acilen vazgeçilmeli ve fiyatların geri çekilmesi sağlanmalıdır. Vatandaşın A’dan Z’ye her ürüne gelen zamlardan sonra alım gücü kalmamıştır. Memleketin her yerinden yoksululluk kuyrukları, daha ucuza bir ürünü almak için verilen mücadelenin görüntüleri gelirken, Saray iktidarı tavrından vazgeçmemektedir. Ne yazık ki AKP İktidarının 20 yıllık hükmü, hafızalarda yoksulluk kuyruklarıyla hatırlanacak bir dönem olarak kalacaktır.

‘TENCERE ARTIK KAYNAMIYOR’

Başta Türkiye’nin yetiştirdiği çok değerli iktisatçılar ve partimiz defalarca ekonomide yapılan yanlışları dile getirdik. Uygulanan sistemin bilimle örtüşmediğini, ekonomide bilimden şaşılırsa bedelinin eğır olacağını söyledik. 1970’lerde uygulanmış ve sonuçları çok ağır olmuş bir sistemi ekonomiyi düzeltmenin yolu olarak sundular. Bugün döviz yeniden hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Başta akaryakıt ve temel gıda ürünleri olmak üzere her şeye zam geliyor. Vatandaş, paraza gittiğinde poşetini dolduramıyor. Taneyle alışveriş dönemi başladı. Millet için ekonomi evdeki tenceresidir. Artık tencere kaynamıyor.”

KAYNAK : birgün