Ruslar akın akın İstanbul’a geliyor!

0
174

Savaş ve Rusya’daki sermaye kontrolü adımları sonrası Türkiye’ye göç eden Rus vatandaşları birikimlerini korumak için banka hesabı açıyor.

New York Time’s’ta yer alan habere göre; Rusya’da yaşanan sermaye kontrolü, VISA ve Mastercard gibi kuruluşların Rusya’daki faaliyetlerini askıya alması sonrası, Ruslar paralarını güvence altına alabilmek için İstanbul’a gelmeye başladı. Birçok Rus’un Türkiye’deki bankalarda hesap açtıkları kaydedildi.

NY TİME’S BOLŞEVİK GÖÇÜNE BENZETTİ

Sadece Avrupa vizesi olanlar Letonya’ya giderken, Gürcistan, Kırgızistan, Ermenistan, Kazakistan gibi ülkelere de büyük Rus göçü yaşandı. New York Time’s haberinde Rusların sermayeleri için yaptığı göçü Bolşevik Devrimi’nden sonra 100 bin Rus’un İstanbul’a yaptığı göçe benzetti.

Şikago Üniversitesi’nden Constantin Sonin gazeteye verdiği açıklamada “Bu daha önce hiç olmamıştı, Rusya’dan kaçanların büyük kısmı savaş karşıtı kişiler, tutuklanmaktan korkan blogerler, gazeteciler ve aktivistler” dedi

YOĞUN ARTIŞ VAR

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre son haftalarda Rus vatandaşlarının banka hesabı açma taleplerinde yoğun bir artış var. Bunun yanı sıra Rusya’da patlayan kripto para hacmi de Rus vatandaşlarının Rusya’nın uyguladığı para kontrolü önlemlerini aşmanın bir yolunun da kripto paralardan geçtiğini gösteriyor.

TL CİNSİ HESAP AÇILIYOR

Dünya gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine göre; Rusya Merkez Bankası, yurtdışına para transferini kısıtladı. Ardından 9 Eylül’e kadar ruble karşılığı döviz satışını askıya aldı. Rusya Merkez Bankası bankalardaki döviz hesaplarından para çekilişine 10 bin dolar sınırı koyarken, üzerindeki miktarları ruble olarak alınabileceğini açıkladı. Tüm bu kısıtlamalar göç eden Rus vatandaşlarının da işlerini zorlaştırmış durumda.

Bilgi veren bankacılık kaynakları şubelerde yoğun bir Rus vatandaşı akımı gözlediklerini dile getiriyor. Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de TL hesabı açabilmeleri için ikametgâh adresi, vergi numarası, pasaport numarası ve mobil telefon numarası bilgilerini vermeleri yeterli oluyor. Edinilen bilgiye göre çoğu banka şubesi ikametgahı geçerli sayarak hesap açıyor. Ancak en önemli konu bu hesaplar TL ile açılıyor hiçbir banka kesinlikle Ruble kabul etmiyor. Ruble artık konvertible bir para birimi değil. Peki bu TL hesaplar Ruslara nasıl bir fayda sağlıyor?

YOĞUN MÜLTECİ GRUBU

Bankacılık kaynakları bunun iki duruma işaret ettiğine dikkat çekti. Birincisi yeni bir yaşam oluşturma ikincisi ise TL hesabının ardından yabancı para hesabı açarak döviz birikimlerini sisteme kaydettirebilmek. Rusya’da işlerin daha kötüye gidebileceğini düşünen Rus vatandaşlarının yeni bir ülkede yaşam kurmak için en önemli ihtiyaçlardan biri olan banka hesabına sahip olmasının önemli bir adım olduğunu belirten bankacılık kaynakları gelecek dönemde yoğun bir Rus mülteci grubuyla karşı karşıya kalınabileceğine vurgu yaptı.

İkinci durum ise bankacılık sistemine entegrasyon sağlayabilmek. TL hesabını açtıktan sonra döviz hesaplarıyla yanlarında getirmelerine izin verilen yani ülkeden nakit olarak çıkarılabilecek limit olan 10 bin dolara kadar paralarını bankacılık sistemine kaydetmiş oluyorlar. Yanlarında 5 bin dolara kadar izin var ama bu sınırlamalardan önce gelen Ruslar çok daha fazla miktarı kayıt altına geçirmiş olabilir. Böylece Türk bankaları üzerinden birikimlerini Avrupa veya diğer ülkelere çıkarmaları da mümkün.

KRİPTO PARA PLATFORMLARI KULLANILABİLİR

Bir diğer yöntem ise kripto para piyasası olarak öne çıkıyor. Kripto işlem hacminin son haftalarda Rusya’da rekor kırmasını da analistler bu durumun yansıması olarak yorumladı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve Avrupa’nın en büyüğü Kraken platformlarını Ruslara kapatmadılar. Ve bu sistemlerde Ruble ile işlem yapmam hala mümkün. Ruslar bankacılık sistemine girmeden, dünyanın herhangi bir ülkesinden herhangi bir ülkesine kripto para gönderebiliyorlar. Ruble olarak Rusya’dan aldıkları kripto parayı dolara çevirip Avrupa’daki borsadan veya global borsalardan almaları mümkün. Türkiye’deki kripto para platformlarında ise Rus vatandaşlarının hesap açması biraz zor. MASAK’a bağlı olmasalar da ilk günden beri kripto para platformları TC kimlik şartı uyguluyor. O nedenle Türkiye’de kripto paradan TL’ye dönmek için ise yüksek komisyonlarla aracı bulabilirler veya kripto para uzmanlarının verdiği bilgiye göre Kapalıçarşı’da bu işlemi gerçekleştirebilirler. Ya da Türkiye’ye geldiklerinde yine Avrupa’daki borsalarda dolara dönüp onu Türkiye’de TL olarak alma şansları da var. Öte yandan Rusların İstanbul ve Antalya’da konut satın alma ve kiralama taleplerinde de yoğun artış yaşandı.

KAYNAK : tele1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here