PİYASALARDA DOLAR ENDİŞESİ

0
90 views

Fed Başkanı Powell’ın yüksek faiz oranlarının uzun süre devam edeceği mesajı, ABD dolarını önde gelen para birimleri karşısında 20 yılın zirvesine taşıdı. Dolar Endeksi 109.44 seviyesine yükseldi.

ABD ve Avrupa ülkeleri, enflasyona karşı faiz artırımı politikasını devam ettiriyor. Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylül toplantısında 75 baz puan faiz artışına gideceği beklentisini fiyatlamaya başladı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü Jackson Hole toplantılarında verdiği yüksek faiz oranlarının uzun süre devam edeceği mesajı, doları önde gelen para birimleri karşısında 20 yılın zirvesine taşıdı. Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0.26 artışla 109.44 seviyesine yükseldi.

Commonwealth Bank of Australia (CBA) ekonomistleri, Fed başkanının açıklamalarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Powell, bazı piyasa katılımcılarının beklediği gibi güvercin bir tutum içinde olmadıkları açıkça ortaya koydu. Dolar Endeksi’nin bu hafta 110 seviyesine doğru gitmesini bekliyoruz. Piyasa katılımcıları büyük merkez bankalarının daha agresif şekilde faiz artırmaya devam edeceklerini fiyatlamayı sürdürecekler.”

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’ndan da (ECB) ekonomik sıkılaşma mesajı geldi. ECB yönetim kurulundan Isabel Schnabel geçmiş sıkılaşma dönemlerine göre bu sefer enflasyonla mücadelede daha büyük ödünler verilmesi gerekeceğini vurguladı ve “Büyüme ve istihdamın darbe alması gerekebilir” dedi.
Uzmanlar, 2008 krizinden sonraki parasal genişlemenin istikrarlı bir şekilde sonlandırılmasının önümüzdeki dönemde gelişen ülke paraları üzerindeki baskıları artıracağı görüşünde. Dünya’dan Hilal Sarı’nın aktardığına göre, ING Bank Foreks Stratejisti Francesco Pesole, Fed’in açıklamaları sonrası güçlenen doların gelişen ülke paraları için daha fazla baskı anlamına geldiği görüşünde. Pesole “Şahin bir fiyatlama doları güçlendirir. Bu da bu yıl yaklaşık yüzde 5 düşen gelişen ülke paraları için daha fazla acı anlamına geliyor” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, ‘gelişen’ ve ‘kalkınmakta olan’ ülkelerin döviz rezervleri yılın ilk 6 ayında 379 milyar dolar eridi. Wall Street Journal’da yer alan bir analizde, ülkelerin 2008’den bu yana en yüksek hızda rezervden dolar satışı yaptığına dikkat çekilerek, “Bu en kırılgan ekonomilerde temerrüt dalgası riskini yükseltiyor” değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye ise diğer ülkelerin aksine son Merkez Bankası toplantısında politika faizini 1 puan daha düşürdü. Düşen politika faizine karşın bankaların kullandırdığı kredi kartı ve kredi faizleri ise rekor seviyelere gelmiş durumda. Türkiye’de enflasyon resmi rakama göre yüzde 80’e ulaşırken, TL bu yıl dolar karşısında yüzde 27 değer kaybetti.

İstanbul serbest piyasada dolar haftaya 18,18 liradan, euro 18,04 liradan haftaya başladı. Cuma günü doların satış fiyatı 18,18 lira, euronun satış fiyatı ise 18,2450 lira olmuştu.
En büyük hacimli kripto para birimi Bitcoin ise 19 bin 814 liradan işlem görüyor.
Gram altın bin 8 liradan, çeyrek altın bin 657 liradan satılıyor.

Öte yandan euro/dolar paritesinin dolar lehine değişmesi, ihracatçıları endişelendirdi. Euronun dolar karşısında gerilemesinin ihracatta yüzde 10’a varan gelir kaybına neden olduğunu belirten ihracatçılara göre, paritedeki gerileme resesyondan daha büyük risk oluşturuyor. Dünya’dan Osman Kılıç’ın haberine göre, hammaddenin önemli bir bölümünü dolarla ithal eden, ancak ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını AB’ye yaptığından gelirinin ağırlıklı bölümü eurodan oluşan ihracatçı, parite zararı yazıyor.
Parite, dış ticaretin dışında da büyük öneme sahip. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yüzde 40’ından fazlası, doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarının yüzde 50’den fazlası da Avrupa’dan geliyor ve işlemler Euro üzerinden yapılıyor.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here