PENTAGON, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’A DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI

0
148

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı yaptı. Ryder, Ege’de herhangi bir tatbikat planlarının olmadığını da belirtti.

Yunanistan’ın Ege adalarına sevk ettiği ABD menşeli zırhlı araçlarla ilgili dün ABD’ye nota veren Türkiye’ye Pentagon’dan yanıt geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısınde bulundu. Ryder, ABD’nin Ege’de herhangi bir tatbikat planının olmadığını da sözlerine ekledi.

AA muhabirinin, “Türkiye iki anlaşma kapsamında gayriaskeri statüye sahip iki adaya ABD menşeli zırhlı araçlar çıkardığı için Yunanistan ve ABD’ye protesto notası verdi. Sizin bölgede bir tatbikat veya eğitiminiz var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusunu yanıtlayan Tuğgeneral Ryder, “Orada (ABD tarafından gerçekleştirilen) herhangi bir tatbikattan haberdar değilim.” dedi.

“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN İKİ ÖNEMLİ NATO ORTAĞI”

ABD’li general, “Genel olarak konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki önemli NATO ortağıdır ve onları potansiyel gerilimleri düşürmek için yapıcı bir diyaloga girmeye devam etmeye teşvik ediyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE VE NATO ORTAKLARIMIZ İLE YAKIN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Muhabirin, “Ankara’da bölgedeki tansiyonu körüklediği ve gerilime katkı sağladığı konusunda ABD’ye yönelik eleştirileri var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz veya yanıtınız nedir?” sorusuna ise Ryder, “İkili ilişkilerimiz bakımından Türkiye inanılmaz derecede önemli bir NATO ortağıdır. Türkiye dahil NATO ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edeceğiz. Ve elbette ki bunu, resmi bir ABD yanıtı için Dışişleri Bakanlığına sormanızı teşvik ediyorum.” karşılığını verdi.

DİYALOG ÇAĞRISI YAPTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın adalara zırhlı birlikler çıkarmasına ilişkin sorular üzerine, bölgede gerilimi artıracak demeç ve davranışların zamanı olmadığını belirterek tarafları anlaşmazlıklarını diplomatik yollarla çözmeye çağırmıştı.

KAYNAK: Tele1