‘PEMBE MİSAFİRLER’ EN İYİ ÇEVRE FİLMİ ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

0
129

Flamingoların ve Gediz Deltası’nın karşılaştığı çevresel sorunların anlatıldığı ‘Pembe Misafirler’ belgeseli, 2022 Los Angeles Belgesel Film Festivali’nde ‘En İyi Çevre Filmi’ ödülüne layık görüldü.

Yönetmenliğini Murad Mammadov ile Pelin Turgut’un, yapımcılığını Ahmet Utku Soylu’nun üstlendiği ve kamera görüntüleri Antalya Kuş Gözlem Topluluğu’ndan kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun’a ait olan ‘Pembe Misafirler’ isimli belgesel film, 2022 Los Angeles Belgesel Film Festivali’nde ‘en iyi çevre filmi’ seçildi. Flamingo çekimlerini ve yaban hayatı danışmanlığını yapan Gökçe Coşkun, belgeselin bu yıl Berlin Bağımsız Film Festivali’nde ön elemeyi geçerek gösterime girdiğini, 14 Şubat’ta Berlin’de izletildiğini söyledi.

DHA’nın aktardığına göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Doğa Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan belgeselde hem flamingoların hem de Gediz Deltası’nın karşılaştığı çevresel sorunlar anlatılıyor.

Gediz Deltası’nın, Türkiye’de iki önemli flamingo üreme alanından biri olduğunu aktaran Kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun şunları söyledi:

“Küresel ısınma, kuraklık ve kirliliğe bağlı habitat kaybı, bölgedeki su yollarının bozulması ve insan eliyle yapılmış yapay dalyanlar, flamingoların da yaşam alanı olan deltanın doğal yapısına zarar veriyor. Film boyunca yerden veya dron ile yaptığımız tüm çekimlerde hem yetişkin hem de yavru flamingoların strese girmesine sebep olmayacak mesafelere özellikle dikkat ettik. Dron kullanırken sesi veya görüntüsünün kuşların fark edemeyeceği kadar uzaktan, yer çekimlerinde de kamuflaj kullanılarak yine oldukça uzaktan hayvanların fark edemeyeceği şekilde çekim yaptık.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here