‘PEDOFİLİ’ SAVUNMASI YAPAN İMAM MECLİS GÜNDEMİNDE

0
114

‘Pedofili’ savunması yapan imam Mehmet Şükrü Dörtbudak’la ilgili soru önergesi veren HDP’li Oya Ersoy, “Dörtbudak hakkında TCK 216’dan soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın, kadınlar ve çocuklar hakkında yaptığı açıklamaları Meclis gündemine taşıdı.

Dörtbudak’ın “Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık. Ondan sonra pedofili suçtur. Pedofiliyi sen körüklüyorsun” açıklamaları üzerine Ersoy, savcıların neden harekete geçmediğini sorarak, “Bu açıklamalar sonrası hakkında TCK 126’dan neden soruşturma açılmamıştır” ifadesini kullandı.

Ersoy; “Suçun unsurları eğer AKP ve gerici politikalarına ters düşüyorsa talimat alan savcılar devrede aksi takdirde uzun zamandır özellikle kadın ve çocukları hedef alan gerici-dinci imam ve türevleri açıklamalar yapmalarına rağmen haklarında herhangi bir soruşturma açılmış değil” dedi.

‘İKTİDAR YÖNETİMİNİN PAYI VARDIR’

Kadın ve çocukların bedenleri üzerinden yapılan söylemlerin politik olduğunun altını çizen Ersoy; “Din adamları/imamlar cinsel şiddeti meşrulaştırmak, şiddet faillerini aklamak için birbirleriyle yarışır hale geldiyse bu toplumda, bu iktidar yönetiminin payı vardır. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılıyor olması dahi bunun ispatıdır” ifadesini kullandı.

Ersoy sözlerine şöyle devam etti, “Kadın ve çocukların bedeni erkeklerin/imamların denetimindeki nesneler değildir. Kadın ve çocukların bedeni kapatılması gereken şehvet parçaları da değildir. Cinsel şiddeti, cinsel istismarın nedeni buna maruz bırakılan kadınlar ve çocuklar değil, faillerdir. Kadınlar ve çocuklar giydikleri, giymedikleri, saat kaçta nerede oldukları, eğitimli olup olmadıklarına göre şiddete uğramazlar, onlar üzerinden iktidar, denetim ve kontrol hakkı olduğunu düşünen erkekler, gerici din adamları, patronlar, yöneticiler yüzünden şiddete uğrarlar” dedi.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti;

🔸 Urfa’da Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında TCK 216’dan soruşturma başlatılmış mıdır?

🔸TCK 216 çocuk istismarını alenen teşvik eden Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında neden uygulanmamaktadır?

🔸 Söz konusu din görevlisi çocuk istismarını meşrulaştırdığı gerekçesi ile görevinden alınacak mıdır?

🔸Din görevlilerinin bu tip söylemlerde bulunmasını engellemek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

🔸Bu tip söylemlerin çocuk istismarını meşrulaştıracağını düşünüyor musunuz?

🔸 Din görevlileri göreve başlamadan hangi kriterlere göre seçilmektedir?

🔸Bu tip söylemlerde bulunan bir kişinin din görevlisi sıfatı ile bir koltuğu işgal etmesinin kamu düzenini bozacağını düşünüyor musunuz?

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here