ÖZ’E BİR BAKIŞ: RUH KAVRAMI

0
191

Herkese merhaba, umarım gireceğimiz yeni mevsim hayatınıza yepyeni mutluluklar getirir. Bu yazımda sizlere ruh kavramından bahsetmek istiyorum. Ruh kavramını hepimiz mutlaka birçok kez duymuşuzdur. Hayatımızın birçok döneminde karşımıza çıkmıştır. Ancak ruh gerçekten bahsedildiği gibi midir? Yoksa daha derin ve tanımlanması daha zor bir varlık mıdır ruh? Şimdi biraz bunu konuşalım.

Genel düşüncede her varlığın bir ruhu olduğuna ve ruhun varlığa yaşam verdiğine inanılır. Teori de elbette bu şekildedir. Ancak ruhlar bizim bedenlerimize sığamayacak kudretli ve büyük varlıklardır.(enerjisel anlamda).Daha net anlatmak gerekirse ruhlar saf enerjidir. Tasavvufta anlattığı şekliyle örnek verecek olursam; Tanrı kendi özünden bir zerre vermiş ve ruhları yaratmıştır. Yani ruhlar direkt Tanrı’dan gelen saf enerjilerdir. O nedenle bulunduğumuz boyut alanında bedenlerin içerisinde olabilmeleri mümkün değildir.

Peki o zaman diyeceksiniz o halde bize yaşam veren nedir? Ruhlarımız da yaşam yolcuğuna başlarken bize kendilerinden bir zerre, parça verirler.(ruh parçası, bilinç) Biz o içimizdeki bilinçle bu yolculuğa başlar ve farkındalığımız arttıkça, kendimizi geliştirdikçe içimizdeki bilinçte gelişir ve en son ruhumuzla bütünleşiriz. Buna tekamül denir.(bilgelik, nirvana) Tekamülü başka bir yazımda sizlere ayrıntılı olarak anlatacağım. Yani biz ruhlarımızın birer parçasıyız, bu nedenle ruha öz ya da yüksek benlik gibi isimlerde verirler. Öz denmesinin nedeni bizim enerjimizin ve bilincimizin yani özetle ben dediğimiz şeyin kaynağı olmasıdır. Yüksek benlik ise var olan benliğimizin ve tüm yaşamlarımızda biriktirdiğimiz tüm bilgi ve deneyimlerin kaynağı olmasıdır.

Evrendeki tüm varlıkların bir ruh bağlantısı vardır. Bitkiler, hayvanlar tek hücreli canlılar sadece insanlar için bulunduğumuz çağda bu durum değişmektedir. Özetle dünyadaki ortalama 8 milyar insanın hepsinin ruh bağlantısı vardır diyemeyiz. Dünyadaki insanların çoğu sadece görüntüde insandır. Yiyip, içip, üreyip, kirletmenin dışında neredeyse hiçbir faaliyetleri yoktur. Bunlar ruh bağlantısı olanlara bir örnek bir ders olsun diye vardır. Ruh bağlantısı olan insanlar ise eleştirir, sorgular kendini her anlamda geliştirmek için emek harcar. Hayvan ve bitkilerin bizlerden daha farklı gelişim süreçleri ve egoları vardır. O nedenle onların hepsinde ruh bağlantısı vardır. Tabii ki tekamül süreçleri bizden değişiktir. Bazı canlıların ruhları özellikle bazı öğretilerde önemli olarak görülmüştür. Mesela kamlar(şaman) ağaç ruhlarına özel bir değer verirler. Ağaçlar bizler her zaman fark edemesek de çok yüksek bilinçli varlıklardır.

Ruhsal gelişim açısından baktığımızda, bir kişinin özü yani ruhu en büyük rehberidir aynı zamanda. Bunun en temel sebepleri ruhların boyutlar üstü varlıklar olması ve bizi en iyi yönlendirebilecek konumda bulunmalarıdır .Burada ki temel mesele kişisinin kendi ruhundan rehberlik alabilmesinin diğer rehberle çalışmasından biraz daha zor olmasıdır. Çünkü ruhlar saf enerjiye sahip nötr varlıklardır. Ancak doğru sorular sorulduğunda cevap alınabilir ya da kendileri gerekli gördüğünde bizlerle iletişime geçerler.

Biz dünyaya gelmeden önce yaşamımızla ilgili yapılan temel seçimlerin çoğu ruhlarımız tarafından gerçekleştirilir. Külli irade denilen şeyi ruhlarımız kullanımız. Tabii bu seçimlerden birkaçı hariç(doğduğumuz aile gibi) bizler cüzi irademizle değiştirebiliriz. Ruhlarımız; hangi ailede doğacağımızı, anne ve babamızı, evleneceğimiz kişiyi, çocuklarımızı, alacağımız eğitimi, bizi yönlendirebilecek yakın dostları, yaşayabileceğimiz hayatımızı değiştirecek büyük sorunları, büyük hastalıkları vb. önceden belirler. Elbette hayat akışı içerisinde bir kısmı değişebilir. Bu yapılan belirleme bizim tekamül sürecinde hızlıca ilerlememiz üzerinedir tamamen. Ruhsal gelişim sürecinde ilerledikçe bunları daha net anlayabiliriz. Bu sorunu neden yaşıyorum? Bana ne öğretiyor? Bende değişen neler? gibi.

Ruhumuz bizim özümüz ve kaynağımızdır. Biz bedenler, karakterler hayatlar değiştirsek de döneceğimiz ilk nokta orasıdır. Sonra da ruhla bütünleşip asıl kaynağa Tanrı’ya gideriz.

Yolumuz açık olsun…

Not: Bizim kültürümüze daha yakın olduğu için yazılarımda özellikle tasavvuftan terimler kullanıyorum. Herkes için daha anlaşılır olması için. İnstagram: mcanerzengin yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

Mustafa Caner ZENGİN
Ruhsal Gelişim ve Meditasyon Eğitmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here