ÖTV’DE YÜZDE 50 İNDİRİM OLABİLİR

0
123

Otomobillerdeki ÖTV indirimiyle ilgili birkaç alternatifli çalışma yapılıyor. Daha yüksek fiyatlı araçlardan daha düşük oranda vergi alınabilir.

Seçim tarihinin yaklaşmasıyla birlikte ekonomiye dair düzenlemeler konuşulmaya başlandı. AK Parti, Aralık ayının ikinci yarısında Meclis’e gelmesi beklenen yeni bir torba yasanın daha hazırlığını sürdürüyor. Bu torba yasada en dikkat çekici konu ise ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimleri olacak.

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre, birçok vatandaşın uzun süredir beklediği otomobilde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimini de kapsayacak tasarı ile birçok üründe indirimler söz konusu olacak.

Otomobillerdeki ÖTV indirimiyle ilgili birkaç alternatifli çalışma yapılıyor.

Birinci taslakta ÖTV matrah limitinin artırılması bulunuyor. Böylece daha yüksek fiyatlı araçlarda daha düşük oranda vergi alınmış olacak.

İkinci taslakta ise matrah artırımının dışında düşük silindir hacmine sahip sıfır otomobillerde ÖTV’nin tamamen sıfırlanması söz konusu olacak.

Bu konularda yapılacak çalışmalar ile taslak netleşmiş olacak. ÖTV indirimleri ile hem sıfır otomobillerde hem de ikinci elde bir fiyat düşüşünün olacağı bekleniyor. Otomobil sektöründe de canlılığa yol açacak oylan çalışmanın Aralık ayında sonuçlanması bekleniyor.

Üzerinde çalışılın bir başka konu ise yılbaşında harç ve cezalarda yapılacak yeniden değerleme artışlarının düşürülmesi olacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni de etkileyecek bu oranların düşürülmesi yetkisi Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Erdoğan geçtiğimiz yıl bu yetkisini kullanmıştı. Bu yıl da yüzde 122,9 olan yeniden değerleme oranını yüzde 50 düşürme yetkisini kullanabileceği belirtiliyor.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here