ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA: ZİGANA

0
368

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA…ZİGANA

Şubat ayı geldi ve kar yağışı daha da artacak deniyor. Kar ile İstanbul’dan daha uzak bir yerde baş başa olmak isterseniz size çok güzel bir önerim var. Zigana…Karadeniz bölgesinin en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Zigana Karadeniz bölgesinin doğusunda bulunuyor. Bu nedenle kış aylarında oldukça kar yağışı olan bir bölge. Gümüşhane sınırında olan bu bölgede kartpostallık görüntüler ile ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
Ormanlık bir alanda bulunan Zigana tarihi çağlarda önemli bir stratejik konuma sahipti.
Bu stratejik konumu nedeniyle tarihte hep yer almış ve birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Rumca’da geçit anlamına gelen Zigana yılın uzun zamanlarını karla kaplı geçirmektedir.

Nasıl Ulaşabiliriz ?
Şahsi aracınız, otobüs veya uçakla ulaşım sağlamanız mümkündür. Kendi aracınız ile gelecekseniz tabelaları takip ederek Gümüşhane-Trabzon yolunun 60. Km’sinde Zigana geçidini geçtikten sonra doğu yönünde ilerleyerek kayak merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçakla gelirseniz havaalanından kayak merkezine servis imkanı bulunmaktadır. Yine dönüşte de servislerden yararlanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüs tercih ederek yolculuk yapmak isterseniz de Gümüşhane otogarda inerek, otogardan kalkan tur otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Nereleri Gezmeliyiz ?
Zigana, Gümüşhane’nin ilçesi olan Torul’da bulunması nedeniyle tarihi olarak gezilecek birçok yeri bulunmaktadır. “Cam Teras” turistik olarak en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Türkiye’de ki en büyük cam teraslar arasında bulunmaktadır.
CEM TERAS MANZARASI ile ilgili görsel sonucu
Foto 1 : Cam Teras Manzarası,Torul

Torul’da farklı kilise ve manastırları da görme şansınız bulunuyor.Bunlardan biri Meryem Ana Manastırıdır.Yapı olarak kayaların içinin oyulmasıyla yapılmış bir manastırdır. Türkiye’de ki en doğal ve oyma manastırdır.

meryem ana manastırı ile ilgili görsel sonucu
                                                                                         Foto: Meryem Ana Manastırı

Görülmesi gereken bir başka yer ise ince işçiliği ile Ardeşen köprüsüdür. Osmanlı yapımı bir köprü olup günümüzde hala kullanılmaktadır. Zigana’nın Trabzon’a yakın olması da ayrıca bir avantaj sağlamaktadır.Bu durum Trabzon’u gezip görmek içinde avantajlı olacaktır.

Ne Yemeliyiz ?
Konu karadeniz olunca elbette yemek önerisi de oldukça bol olacaktır. En başta aklımıza balık gelse de daha birçok farklı lezzet bulunmaktadır. Bunlardan biri beton helva. Helvacılık Trabzon’da eskiden beri olan bir gelenek.Beton helvanın diğerlerinden farkı tahin helvasının açık mermer masa üzerinde soğultulmasıdır.
Böreğin içinde muhallebi denemediyseniz laf böreğini mutlaka öneririm. Özellikle sabah tercih edilen bu enfes lezzeti denemelisiniz. Et sevenler içinse Zigana oldukça uygun bir yer. Yoğun kar yağışı alan bu bölgede yetişen gür otlar sayesinde oldukça lezzetli et ürünleri yiyebilirsiniz.
laz böreği ile ilgili görsel sonucu
Foto: Laz Böreği

Nerede Kalmalıyız ?
Kayak yapmak istiyorsanız size ilk tavsiyem Zigana Gümüşkayak Yaylakent olacaktır. İsteğinize göre aile odası ya da standart oda seçiminiz bulunmaktadır.Otel kayak pistine 5 metre uzaklıkta bulunuyor.Bisiklet kiralama,çam ormanlarında gezintiye çıkma imkanlarınız bulunuyor.

Bungalov evlerde kalmak isterseniz ise Zitaş Zigana Yayla Tatil Köyü’nü tavsiye etmek isterim. Kayak merkezine 6,Trabzon merkeze ise 55 km uzaklıkta bulunan konaklama mekanında çift katlı bungalov evler bulunuyor. Evlerin içi yöresel konseptte hazırlanmış ve eski köy evi konforunda düzenlenmiştir. Dağ yürüyüşleri yapabilir, yamaç paraşütü yapabilir, huzurlu orman yürüyüşleri yapabilirsiniz.