Olağanüstü NATO zirvesi başladı

0
212

NATO liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonunun birinci ayında, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Toplantının ana gündemi Ukrayna’daki gelişmeler.

Dünyanın gözü ve kulağı bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde… NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı NATO Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında başladı.

 

Türkiye’yi AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği toplantıya 30 müttefik ülkenin liderleri katılıyor. Toplantı öncesinde aile fotoğrafı çektiren liderlerin gündeminde Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonu sonrasındaki gelişmeler bulunuyor.

 

NATO’nun Doğu Avrupa’daki uzun vadeli duruşunun değerlendirileceği zirve kapsamında devlet ve hükümet başkanları dün akşamdan bu yana Brüksel’de ikili görüşmeler yapmaya başlamıştı. Toplantının bitmesinden sonra da bazı liderlerin NATO karargahında ikili görüşmelerinin devam etmesi öngörülüyor.

STOLTENBERG AÇILIŞTA KONUŞTU

Zirvenin açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’da savaşa karşı cesurca konuşanların da farkındayız. Seslerini duyuyoruz. Onlar önemli” dedi.

 

Güvenlik açısından kritik bir zamanda toplandıklarını belirten Stoltenberg, “Kremlin’in nedensiz saldırganlığını kınamakta ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz destekte birleştik” dedi. Savaşın sonunu getirmek için Rusya’yı mali olarak hedef almaya devam etmekte kararlı olduklarını ifade eden Stoltenberg, “Özgürlükleri ve hakları için savaşan Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve Ukrayna halkının büyük cesaretini saygıyla takdir ediyoruz. Rusya’da savaşa karşı cesurca konuşanların da farkındayız. Seslerini duyuyoruz. Onlar önemli” şeklinde konuştu.

 

Bugünkü toplantıda müttefiklerin Ukrayna’ya desteğini görüşeceklerini ve NATO’nun şimdi ve gelecek yıllarda savunmasını güçlendirme çabalarına da değineceklerini ifaden eden Stoltenberg, “Halihazırda karada, denizde ve havada daha fazlasını yapıyoruz. Bu, Avrupa’daki yeni bir güvenlik gerçeğine yanıt vermek için gereklidir” dedi.

 

Stoltenberg dünkü açıklamasında ise “Yarınki zirvede daha fazla karar alacağız. Caydırıcılığımızı yeniden konumlandırmalıyız.” diyerek, ittifakın doğu kanadındaki güçlerin sayısını kara, hava ve denizde artıracaklarını, ilk aşama olarak Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’ya daha fazla asker konuşlandırılacağını bildirmişti.

ERDOĞAN, MACRON’LA GÖRÜŞTÜ

Toplantıdan önce Erdoğan, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Erdoğan’ın yoğun bir ikili görüşme trafiği bulunuyor.

KAYNAK : tele1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz