ÖĞRETMENLER ÜCRET EŞİTSİZLİĞİ VE MESLEK AYRIMCILIĞINA KARŞI İŞ BIRAKTI

0
101

Başta öğretmenler arasında ayrımcılık yaratan Öğretmenlik Meslek Kanunu ve diğer sorunlara karşı birlikte eylem kararı veren eğitim sendikalarına üye öğretmenler ülke çapında iş bıraktı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) başta olmak üzere; ekonomik talepler ile öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı bir araya gelen öğretmenler ülke çapında iş bıraktı. İş bırakma eylemine pek çok veli de öğrencilerini okula göndermeyerek destek verdi. Pek çok okulda ise okul idareleri sınıf birleştirerek derslere devam etti.

Eğitim Sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, TÖB-SEN ve Engelsiz Eğitim Sen olmak üzere 14 eğitim sendikasının, öğretmenleri ünvanlara bölüp eşitsizlik yaratan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı oluşturduğu Eğitim Sendikaları Güç Birliği, geçtiğimiz günlerde bir araya gelip 2 Kasım’da iş bırakma eylemi kararı almıştı.

İş bırakma eylemi kapsamında bazı okullarda dün akşam saatlerinde bazılarında ise sabah saatlerinde bu iş yerinde grev var pankartları asıldı. Bazı okullarda ise öğretmenler grev halayına çıktı. Öğretmenler kent merkezlerinde açıklamalar yapıyor.

KARTAL’DA EĞİTİM SEN VE EĞİTİM-İŞ’LİLER BİR ARAYA GELDİ

Kartal’da iş bırakan Eğitim Sen üyeleri Neyzen Tevfik Meydanı’nda buluştu. Aynı alana gelen Eğitim-İş üyesi öğretmenler de alanda alkışlarla karşılandı. Birlikte fotoğraf çektiren öğretmenler “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attıktan sonra kendi sendikalarının açıklama yapacakları alanlara doğru yola çıktı.

Kartal Meydanı’nda Eğitim Sen ve Eğitim-İş üyesi emekçiler bir araya geldi. | Fotoğraf: Evrensel
İstanbul Anadolu yakasında iş bırakan Eğitim Sen üyesi öğretmenler, Marmaray ile basın açıklamasının yapılacağı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne geçiyor. | Fotoğraf: Evrensel

Marmaray’la Sirkeci’ye geçen Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube üyesi öğretmenler, eylemin yapılacağı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gidiyor. | Fotoğraf: Evrensel

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube üyeleri şube binası önünde buluşarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü merkezi yürüyüşün yapılacağı Çemberlitaş’a gitti. İş bırakma eylemine pek çok veli de öğrencilerini okula göndermeyerek destek verdi. Pek çok okulda ise okul idareleri sınıf birleştirerek derslere devam etti.

ANKARA

Ankara’da eğitim emekçileri Ulus Meydanı’nda buluştu.

KOCAELİ

Kocaeli’de Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Eşit Haklar Sendikası üyesi öğretmenler saat 10.30’ta İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde toplandı, okulun kapısına grev pankartını astı.

Öğretmenler okul önünden İzmit Kent Meydanı’na “Susma haykır, ÖMK’ya hayır” sloganlarıyla yürüdü.

Kocaeli | Fotoğraf: Gözde Meydan/Evrensel

ANTALYA’DA TÜM SENDİKALARDAN ORTAK EYLEM

Antalya’da iş bırakma kararı alan 14 sendika, eylemde de birleşebildi. “Mesleğimizin onuru, çocuklarımızın geleceği için iş bırakıyoruz” diyen öğretmenlerin yürüyüşü Aydın Kanza Parkından başladı. Öğretmenler sloganlarla açıklamanın yapıldığı Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

ADANA’DA ORTAK TALEPLER ORTAK EYLEMDE BULUŞAMADI

İş bırakan 14 sendikadan Eğitim Sen ve Eğitim-İş Adana şubeleri ayrı ayrı basın açıklamaları gerçekleştirdi. Her iki sendika da ortaklaşılan kariyer basamakları sınavının iptali, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal ve demokratik eğitim taleplerini dile getirdi. Ancak Atatürk Parkı’nda iki ayrı açıklama gerçekleştirildi. “Birleş birleşe kazanacağız” sloganlarının atıldığı alanda iki sendika üyesi emekçilerin birleşme talebi hayata geçirilemedi.

Eğitim Sen, açıklamasında diğer sendikaların olumsuz tutumu nedeni ile ortak talepleri alanda ortaklaştıramadıklarını açıkladı. Eğitim Sen ve Eğitim İş, yöneticilerini verdiği bilgiye göre Adana’daki tüm okullarda iş bırakma eylemine katılım oldu. Ancak Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen’in destek vermediği iş bırakma eylemine okullarda tam katılım sağlanamadı.

Eğitim Sen’in açıklaması. | Fotoğraf: Volkan Pekal/Evrensel
Eğitim Sen’in açıklaması. | Fotoğraf: Volkan Pekal/Evrensel

BURSA

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) başta olmak üzere; ekonomik talepler ile öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı bir araya gelen öğretmenler Bursa‘da iş bıraktı.

Eğitim Sen Kestel temsilciliği okullara, “Bu işlerinde grev var” pankartı asarak okullarından Kestel Meydanına inerek açıklama yaptı.

ORDU

Ordu’da Eğitim Sen’in ortak eylem önerisinin kabul edilmemesi nedeniyle sendikalar ayrı zamanlarda basın açıklamaları yaptı.

Ordu | Fotoğraf: Evrensel

TALEPLER

– 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,
– Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,
– Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,
– Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,
– Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,
– Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,
– Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

İmmib Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi | Fotoğraf: Evrensel
Fotoğraf: Evrensel
Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi, Sultangazi, İstanbul | Fotoğraf: Evrensel
Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi, Sultangazi, İstanbul | Fotoğraf: Evrensel
Kağıthane’de bulunan Ziyapaşa İlkokulunda öğretmenler okul bahçesine grev pankartı astı. | Fotoğraf: Evrensel
Beşiktaş İlkokulu’nda grev tam katılımla gerçekleştirildi. | Fotoğraf: Evrensel

KAYNAK: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here