Nisan’da da kar geliyor! İstanbullular baharı unutacak

0
202

Türkiye genelinde Mart ayında yaşanan kış havası Nisan ayında da devam edecek. Özellikle İstanbul’da karın nisan Nisan ayında da etkili olacağı bildirildi.

Türkiye, soğuk havanın etkisinden kurtulamadı. Bahar aylarına girilse de ülkeyi kar yağışı esir aldı. Yurdun birçok bölgesinde yoğun kar yağışı yaşanıyor.

 

Ancak İstanbullular Nisan ayında da baharı göremeyecek. Haber Global meteoroloji editörü; meteoroloji mühendisi ve hava tahmin uzmanı Bünyamin Sürmeli, İstanbul başta olmak üzere birçok kenti etkisi altına alan kar yağışına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Yurttaşlar bu son kar diye düşünürken Sürmeli, Nisan ayında da kar yağacağını söyledi. Sürmeli “Bu son kar diye sevinmeyin, Nisan ayında da kar yağacak” dedi.

NİSAN’DA KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

“Bu son kar diye sevinmeyin” diyen Sürmeli, “Nisan ayında bir kar sistemi daha göreceğiz. Bölgede dolaşan orta enlemlere akacak soğuk dalga var. Orta enlemlerde sadece Türkiye yok, Grönland ve Atlantik’in ortasından tutun da Asya’ya kadar inecek. Orta enlemlere indiğinde bizim için de önemli demek. Mart’ın sonu ve Nisan ayının ilk yarısında bahar değerlerini görmeyeceğiz. Beklediğimiz bahar Nisan ayının ikinci yarısında olacak” dedi.

 

Öte yandan Sürmeli bugün ve yarın için için kar yağışının aralıklarla devam edeceğini ancak yağmurla birlikte olacağını için kar örtüsünün olmayacağını söyledi.

KAYNAK : tele1