NETFLIX NASIL ÇALIŞIYOR?

0
293

Abone sayısı gün geçtikçe artan ve çoğumuzun günlük rutininde yer alan Netflix’in nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte bakalım.

Birbirinden zengin içerikler, çeşitli kategoriler ve dil seçenekleri ile özellikle 2019-2020 yıllarında gönlümüze taht kuran Netflix uygulamalarını mikroservis mimarisine göre düzenliyor. Mikroservis mimarisi günümüzde çok popüler ve neredeyse her proje bu mimariye uygun geliştirilmekte ya da var olanlar bu mimariye geçme çabası içerisinde.

Mikroservis mimarisinin en büyük avantajlarından birisi proje kendine yeten tek bir parça olmaktan çıkıp daha kolay değişiklik yapılabilen bir yapıya dönüşüyor. Uygulama ihtiyaçlarına göre yeni fonksiyonlar eklemeniz veya fonksiyonlar üzerinde oynama yapmanız daha kolay bir hal alıyor.

Netflix bu projeye başladığında bu mikroservisleri kendi serverlarında çalıştırıyordu. Fakat zamanla oldukça dünya çapına açıldılar ve bunun için yeni server sistemleri kurmak hem iş gücü ve sağlam bir operasyon gerektirecekti. Bu yüzden Netflix bütün mikroservisleri cloud sistemlere taşıdı.

Netflix’in diğer alt yapısını da Open Connect olarak görebiliriz. Aslında harika olan bu girişimi size şöyle açıklayalım. Netflix internet servis sağlayıcıları ile çeşitli anlaşmalar gerçekleştirdi. Kendi üretimi olan Open Connect adındaki kutuları ücretsiz olarak bu servis sağlayıcı firmalara vermeye başladı. Bu kutuları izlediğimiz içerikleri barındıran minik depolar gibi düşünebilirsiniz. Servis sağlayıcı firmalar bu kutuları kendi serverlarına yerleştiriyorlar. Her  serverdaki kutu o ülkede en çok izlenen içerikleri analiz ediyor ve Netflix’in Amerika’da bulunan ana serverından çekiyor ve kopyalıyor. Sonrasında önem sıralamasına göre bir indirme hızı belirleniyor.

Serverlar ve kutular arasındaki yolu yürüdüğümüz normal yollar olarak düşünebilirsiniz. İçerikler bu yolu kullanıyor. Siz bir içerik izlemek istediğinizde bu içerik en yakın hangi kutuda mevcut ise size o kutudan ulaşıyor. Yani bulunduğunuz bölgede daha sık izlenen bir içerik daha hızlı yükleniyor çünkü size çok daha yakın bir yolda geliyor. Videoların ilk saniyelerinin daha bulanık olma sebebi  ise o sırada Netflix sizin için en uygun kutuyu arıyor oluyor.

Gerçekten hem kullanıcılar, hem internet sağlayıcı firmalar hem de markanın kendisi için her açıdan kazandıran bu muazzam mimariyi artık siz de biliyorsunuz!