NE KADAR ASGARİSİN?

0
398

İlk olarak Stanford Üniversitesi psikologlarından biri tarafından yapılan ve bir süredir de gündemde olan bir test var: “Marshmallow Testi”. Lokum testi adıyla Türkiye’de de denenmiş olan bu testin amacı, çocukların sabır düzeyini ve zevki erteleme becerisini ölçmek üzerine.

4 – 6 yaş grubundaki çocuklara uygulanan bu testte çocuğa bir tane Marshmallow verileceği ama eğer beklerse 15 dakika sonra bir tane daha verileceği söylenir. Çocuklardan bir kısmı beklemeyip yerken, bir kısmı da verilen sürede kendini meşgul edecek bir şeyler bulmuştur. Testin sonucunda bekleyen çocukların gelişimleri, ileriki hayatlarındaki tercihleri ve başarıları incelendiğinde beklemeyen çocuklara göre üniversite sınavlarında, insan ilişkilerinde ve kendilerini ifade becerileri gibi konularda ciddi farklar görülmüştür. Kötü alışkanlıklara eğilimi de daha az olan bu çocukların, öz denetimleri daha yüksek ölçülmüştür.

Şimdi soruyorum size; asgari ücretle geçimini sağlayan bir ailenin evine lokum, muz, et ya da türevleri birçok yiyecek ne kadar sıklıkla girer?
Özel veya lüks tüketim ürünlerine gelene kadar şimdilerde evine 5 litrelik sıvı yağ alabilen babanın kapılarda karşılandığı dönemi yaşarken üstelik. Ya da bunlardan herhangi biri alındı diyelim, kilolarca mı alınır? Hayır! Şanslıysa aile, her bireyine bir tane düşer. Belki bir özel günde, belki çocuğun doğum gününde bir tane/dilim yeme şansı vardır sadece. İkincisi yoktur bekleyeceği ya da saklayıp sonra yiyeceğim ben diyebileceği çünkü kardeşlerinden biri onu da isteyebilir kalırsa. Anne babalar kendi haklarından feragat ederler bazen ve onları da çocuklarına verirler ben yemeyeyim onlar yesin diye.

Onların erteleyecekleri zevkleri sokakta fazladan geçirdikleri zamandır, ellerinden bırakamayacakları bir tabletleri yoktur çünkü. Televizyon kumandası zaten akşam işten yorgun gelen babanın denetiminde olur. Çocuğa/gence düşen sadece ders çalışmaktır. İleride kendi marsmallowunu alabilmek için.

Ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında da büyük bir kesimde böyledir. Yemek için sabretmelisindir, beden eğitiminde giyeceğin eşofman takımı için sabretmelisindir, iş sahibi olmak istiyorsan sabretmelisindir, sınava gireceksen sabretmelisindir.
Kendi şansını kendin yaratmak zorundasındır çünkü sana tabakla sunmaz hiç kimse.
Bu ülkenin insanının sabır becerisi doğuştan gelir sizin anlayacağınız. Belirli bir gelir düzeyinin üzerinde değilse aileniz, sabır ve öz denetim sizin için bir seçenek değil zorunluluktur. Bunların yanı sıra imkanı olan aileler de buna dikkat etmelidir. Çocuğa her istediğinin alınması ve her dediğinin yapılması, ben görmedim onlar görsün mantığı ile yapılan yaklaşım, hayatının ilerleyen dönemlerinde çocuğun yaşadığı herhangi bir başarısızlıkta daha fazla etkilenmesine sebep olacaktır. Çünkü her istediğini elde eden bir çocuk savaş ve sabır nedir bilmiyordur.

Yurt dışında veya gelir düzeyi yüksek ailelerin çocuklarıyla yapılan testler ne olursa olsun bu ülkede marsmallowsuz doktor, mühendis, bilim insanı olup topluma katkı sağlayan ve bizleri yurt dışında temsil edip gururumuz olmuş çocuklar yetişmiştir.

Peki tek amacının karnını doyurmak ve akşam sofraya bir tabak sıcak yemek koymak olan ülke insanım için soruyorum. Bir asgari ücret, kaç marsmallow eder?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz