NASA’nın Hubble Teleskobu, Küresel Ekonominin 70.000 Kat Değerinde Nadir Bir Metal Asteroit Yakaladı

0
207

İnsanların uzaya yolculuk yapmak için bir nedeni daha var. Mars ve Jüpiter arasında yörüngede dönen Massachusetts büyüklüğünde nadir bir asteroit var ve tahmini 10.000 katrilyon dolar değerinde.

16 Psyche olarak bilinen nadirlik, aslında 1852’de keşfedildi, ancak NASA’nın Hubble Teleskobu sonunda dünya sakinlerine daha yakından bir bakış attı. The Planetary Science Journal’da bu hafta yayınlanan yeni çalışma, asteroidin bileşiminin astronomik değerinin anahtarı olduğunu gösteriyor.

Bu lanse edilen figürü bir perspektife oturtmak için, tam olarak yazıldığında, neredeyse asteroitin kendisine kadar uzanabilecek bir sıfır çizgisine sahiptir. Bu 10.000.000.000.000.000.000.000 ABD Doları’dır. Bu, Psyche’yi küresel ekonomiden 70.000 kat daha değerli, 2019’da yaklaşık 142 trilyon dolar veya net değeri 200 milyar dolardan az olan Jeff Bezos’u yaklaşık 50 milyon kez alıp satmaya yetecek kadar değerli kılıyor. Hepsi biraz ağır metal sayesinde.

140 mil çapındaki Psyche, tamamen demir ve nikelden yapılmış gibi görünüyor. Bu metalik yapı, onu genellikle kaya veya buzdan oluşan diğer asteroitlerden ayırır.

Gezegen bilimcisi ve yeni makalenin yazarı Dr. Tracy Becker, “Çoğunlukla metal olan göktaşları gördük, ancak Psyche, tamamen demir ve nikelden yapılmış bir asteroit olabileceği konusunda benzersiz olabilir” dedi. Bir açıklamada.

Peki, pahalı asteroit nasıl oldu? Becker’e göre, Psyche’nin, güneş sistemimizdeki nesneler tarafından çarpıldığı ve mantosunu ve kabuğunu etkili bir şekilde kaybettiği için asla düzgün bir şekilde oluşmamış bir gezegenin artık çekirdeği olması mümkündür.

Asteroit şu anda Güneş Sistemi’nin ana asteroit kuşağında, Mars ve Jüpiter arasında yörüngede dönen Dünya’dan yaklaşık 230 milyon mil uzakta. Ve, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, NASA onu tekrar ziyaret etmeyi planlıyor. 2022’de yönetim, asteroidi daha fazla incelemek için bir Psyche uzay aracı başlatmayı planlıyor.

Asteroidi nazikçe geri getirebilselerdi, gezegendeki her insan – 7,5 milyarımız – kabaca 1,3 milyar dolar alacaktı.

Kaynak: Robb Report