MÜZELERDEKİ TARİHİ ESERLER KAYIP

0
139

İstanbul ve Ankara’daki altı müzede bulunan tarihi eser ve objelerin tümünün Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın 2021 yılı mali tablolarında yer almadığı tespit edildi.

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı hakkında Sayıştay tarafından hazırlanan 2021 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’na göre Resim Müzesi, Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Saray Koleksiyonları Müzesi, Aynalıkavak Musiki Müzesi, Dolmabahçe Saat Müzesi ve Ankara Palas’ta sergilenen veya depolarda muhafaza edilen tarihi eser ve objelerin kurum muhasebe kayıtları dışında ayrı kayıtlarının tutulduğu ortaya çıktı.

Sözcü’den Taşkın Su’nun haberine göre, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, müzelerde bulunan tarihi eser ve objelerin Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın 2021 yılı mali tablolarında yer almamasına ilişkin, “Taşınır kayıtlarının yapılması sürecinde bir kısım kayıtlar yapılmış, kalan taşınırların sisteme kaydedilmesi süreçleri devam etmektedir. Konu rapora alınmıştır” açıklamasında bulundu.

Sayıştay, 2019 ve 2020 yıllarında Ankara Palas hariç diğer müzeler için aynı uyarıyı yapmış; tarihi eser ve objelerin kuruma ait taşınır mal kayıtları dışında ayrı kayıtlarının tutulduğunu vurgulamıştı.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here