MÜSLÜMAN VERSİYON 2.0

0
144

Gelişen ve değişen dünya düzenine her şey uyum sağlamaya çalışıyor. Çağın gerisinde kalmayalım derken, o kadar güncellemeye maruz kalıyoruz ki fabrika ayarı neydi unutuluyor.

Son zamanlarda gündemde fazlaca yer alan ve adından söz ettiren Elon Musk yeni bir açıklamayla karşımıza çıkıyor. -Artık insan üzerinde de denenecek olan çiplerle.- Birçok hastalığa deva olacak olan bu çiplerin, doğuştan görme bozukluğu olan insanlara bile fayda sağlayacağı söyleniyor. Covid aşısı tartışmaları yapılırken “bize çip takacaklar” diye endişelenen bir kitle vardı. Şu anda olan gerçek. Evet, artık insanlara çip takılacak ve bir maymuna düşünce gücüyle oyun oynatan çip kim bilir insana neler yaptıracak. Her buluşta olduğu gibi kötüye kullanım da denenecek. Düşünce gücüyle evrene hükmetmeye niyet eden insanoğlu belki de artık birbirlerinin içini görecek. Bu durumda “önemli olan iç güzellik” söylemi gerçekten yerini bulmuş olacak. Diğer bir ihtimalse insanların fiziksel olarak görülme endişesinden dolayı, bari görüyorlar o zaman güzel görsünler deyip, sağlıklı beslenmeye ve spora yönelecek. Her iki durumda da takılan çipler hayra vesile olacak.

Hayır demişken, gelişen teknolojiden bir diğer etkilenen alanda ibadet ve kabul edilen dinimizin görevlerini yerine getiriş şeklimizde oluyor. İslam’ın şartlarından kabul edilen “hacca gitmek” farzında da yeni dönem başlamış durumda. Hac ziyareti yapan ve bu niyetle oraya giden kişinin yürümesi gereken Safa ve Merve Tepesi arası artık elektrikli scooter ile yapılıyor ve ortaya çıkan görüntülerden anlaşıldığı üzere birçoğunun gözü telefonlarda. Sosyal medyada da ibadet ettiğini göstermek isteyen hacılar, instagram hikâyeleriyle bunu destekliyor. “Hacı345 Safa ve Merve’ tepesi arasında online”.  Yapılan açıklamalarda farklı mezhep türlerine ve farz, sünnet durumlarına değinilmiş. Her yerde ayrıldığımız gibi, gönülle yapılan ibadetlerde de ayrılıyoruz yani. Fakat şunu merak ediyorum; bu mezhepler yeni çıkmadı ama elektrikli scooterlar yeni. Daha kolayı bulununca müslüman olmaya da mı güncelleme getiriliyor. Onlarca çevirisi olan ve işine gelenin işine göre çevrildiği kutsal kitapta güncellemelere uyum sağlamaya izin var mı?

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik derken teknolojiyle akıllara durgunluk veren icatlar yapılıyor. Çip ise bunda gelinen son nokta. Kim bilir takılan çiplerle belki de oturduğumuz yerden Kâbe’ yi tavaf ederek düşünce gücüyle hacı olabiliriz.

Din kardeşlerime saygılarımla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here