MERKEZ BANKASI REZERVLERİ 106,5 MİLYAR DOLAR OLDU

0
174

Merkez Bankası’nın brüt rezervi geçen hafta 7,3 milyar dolarlık artışla 108,6 milyar dolara yükseldi. İki haftada kaydedilen 10,3 milyar dolarlık artışta Rusya’nın Akkuyu için gönderdiği paranın etkili olduğu tahmin ediliyor.

Merkez Bankası (TCMB) brüt rezervi geçen hafta 7,3 milyar dolarlık artışla 108,6 milyar dolara yükseldi. Böylece brüt rezervde iki haftalık artış 10,3 milyar dolara ulaştı.

Geçen hafta altın rezervi 0,7 milyar dolarlık artışla 40,9 milyar dolara yükselirken, döviz rezervi 6,7 milyar dolarlık artışla 67,8 milyar dolar oldu.

Rusya’nın Akkuyu’daki nükleer santral yatırımı için Türkiye’ye para göndermesinin Türkiye’de bankalardaki yabancı para mevduatları artırdığı tahmin edilirken, bu paranın bir kısmı swap ve zorunlu karşılık olarak TCMB rezervine eklendi.

TCMB’nin piyasadan döviz alımlarının da rezerv artışında etkili olduğu düşünülüyor.

NET REZERVDE 2,7 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

TCMB’nin net rezervi de geçen hafta 2,7 milyar dolarlık artışla 11,8 milyar dolara yükseldi.

Net rezervler böylece Temmuz ayının başlarında gördüğü 6.1 milyar dolar ile 2002’den bu yana en düşük seviyelerden yönünü yukarı çevirmiş oldu.

TCMB’nin döviz rezervleri, ihracatçıların döviz gelirlerinin bankaya satışı ve KKM gibi adımlardan destek bulsa da, döviz piyasasına müdahaleler ve BOTAŞ başta olmak üzere KİT’lere yaptığı döviz satışları ile yıl içinde sert düşüşler kaydetti. TCMB Temmuz ayında ise Eylül’den bu yana ilk defa KİT’lere herhangi bir döviz satışında bulunmadı.

ŞİRKETLERİN HESABINDA 4,3 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

Bankalardaki yabancı para mevduatlar geçen hafta 4,2 milyar dolar artışla 216,9 milyar dolara yükseldi.

Parite etkisinden arındırılmış yabancı para mevduat artışı geçen hafta 3,8 milyar dolar olurken, şirketlerin hesaplarında 4,3 milyar dolarlık artış, bireysellerin hesaplarında 0,5 milyar dolarlık düşüş oldu. Şirketlerin hesabındaki artışta Akkuyu etkisinin olduğu tahmin ediliyor.

KKM 1 TRİLYON 170 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Bankalardaki kur korumalı mevduat (KKM) tutarı geçen hafta 36 milyar TL’lik artışla 1 trilyon 170 milyar TL’ye ulaştı.

KKM’nin toplam mevduat içindeki payı yüzde 15,4 olurken, mevduat dahil dolarizasyon yüzde 72, mevduat hariç dolarizasyon yüzde 56,6 olarak kayıtlara geçti.

KAYNAK: Sözcü