Mansur Yavaş’tan, Ümit Özdağ’ın kendisini aday göstermesi hakkında ilk açıklama

0
253

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’i ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın kendisini ‘cumhurbaşkanı adayı’ göstermesine ilişkin sorulan bir soruya, “Bu tür şeylere yorum yapmıyorum. Benim belediyecilik anlayışıma göre, bir belediye başkanı seçildiği andan itibaren sadece işini yapmalı” yanıtını verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ‘cumurbaşkanı adaylığı’ açıklamasına ilişkin, “Açıklamalar benim rızam dışında, bilgim dışında” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş, bugün saat 12.00’de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

 

İki ismin görüşmesi İYİ Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Görüşmenin ardından iki isim basın açıklamasında bulundu.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren Akşener, “Mayıs başında 3 yılda ne yaptık, ne ettik, hangi hizmetleri nasıl yaptık diyerek, hesap vermek adına bir çalışma planlamış. Beni ve partimizdeki arkadaşlarımızı davet etmek üzere ziyaret etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Elbette o davete icabet edeceğiz” dedi.

 

Akşener, şöyle devam etti: “Başarılı çalışmalarının sosyal belediyecilik anlayışının Türkiye’de nasıl olması gerektiğini somut olarak hem pandemide hem ekonomik zorluklar yaşanan şu dönemde, yoksulun, zorda olanın yanında olarak, belediye kaynaklarını çarçur etmek yerine birilerinin cebine doldurmak yerine fakir fukaranın, yoksulun yanında olarak, onların nefes almasını sağlayarak somut adımlar atıp, sosyal belediyecilik nasıl olmalıdır herkese göstermiş bir belediye başkanımız. Dolayısıyla bu çalışmalarını sizlerle, bizlerle paylaşacak. Nezaketi için çok teşekkür ediyorum, sağ olsun, var olsun, biz de icabet edeceğiz.”

 

“3 YILIN HESABINI VERMEK İSTİYORUZ”

 

Mansur Yavaş da 8 Nisan 2019’da belediye başkanlığını devraldıklarını hatırlattı.

 

Bunun üzerinden 3 yılın geçtiğini belirten Yavaş, “Önümüzde 2 yıl daha var. Biz, yaptıklarımızın yapamadıklarımızın neler olduğunu anlatıp bir de bu 3 yılın hesabını vermek istiyoruz. Öncelikli olarak tabii ki seçilmemizde katkıları olan Millet İttifakı’nın Sayın Genel Başkanlarının hepsini davet edip, o gün sizlerin de huzurunda Ankara’da 3 yılda zihniyet olarak neler değişti, neler yapıldı, neler yapılmadı, engellemeler oldu mu, olduysa hangi konularda oldu, bundan sonraki 2 yılda da hangi süreçte neler yapacağımız konusunda güzel bir açıklama yapacağız” dedi.

 

Yavaş, Ankara halkının bunları duyup, beklentilerini kendilerine iletebileceklerini ifade ederek, “Bunların güzel bir tanıtımı yapılacak o gün ve Sayın Genel Başkanımızı da bu nedenle davet etmek için geldim. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Akşener ile ayda bir ya da iki kere bir araya geldiğini söyleyen Yavaş, “Çünkü, kendisine Türkiye’nin her yerinden ve özellikle Ankara’dan hem esnaflarla hem iş adamlarıyla, işçilerle ilgili talepler ve şikayetler geliyor. Onlarla ilgili de zaman zaman esnafın, vatandaşın durumunu sık sık aktarıyor. Biz de onlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bu ziyaret de onlardan bir tanesi” açıklamasında bulundu.

ÜMİT ÖZDAĞ SORUSUNA YANIT

 

Ümit Özdağ’ın açıklamaları sorulan Yavaş, “Ben biliyorsunuz bu tür şeylere yorum yapmıyorum. Benim belediyecilik anlayışıma göre, bir belediye başkanı seçildiği andan itibaren sadece işini yapmalı. Ne diğer siyasi partilere, siyasi partilerin genel başkanlarına laf söylemeli, ne de onların iç işlerine karışmalı…” ifadelerini kullandı.

 

Yavaş, şöyle devam etti: “Seçilmeden önce şöyle bir söz vermiştim; bize oy vermeyenleri düşman gözüyle görmüyoruz, seçim kazanırsak zafer kazanmış olmayacağız diye. O tavrımı aynen devam ettiriyorum. Hiç kimseyi ayırmadan, herkesi kucaklayarak eşit bir şekilde çalışıyorum. Bu arada tabii ki böyle siyasi muarızların bu tür konuşmalarına da şahit oluyoruz ama o çizgimi de hiç bozmadan, hiçbir zaman cevap vermeyeceğim. Çünkü ben siyasetin içinde değilim, kendimi kamu görevlisi olarak görüyorum. Bu şekilde de devam edeceğim. Açıklamalar benim rızam dışında, bilgim dışında, ben de görevimin başındayım. Bu kadar basit.”

 

NE OLMUŞTU?

 

İYİ Parti’den istifa ederek Zafer Partisi’ni kuran Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş’ın adaylığını desteklediklerini belirterek açıklama yapmıştı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi sözcüsü, Yavaş’ın adı gündeme geldiğinde açıklama yapmış, adaylık iddialarını yalanlamıştı.

KAYNAK: birgün

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz