Mahkeme Başkanı, Kılıçdaroğlu’na açtığı davayı kaybetti.

0
122

Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen kararı tanımadığı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Yeni Zekeriya Öz’ şeklinde tepki gösterdiği mahkeme başkanı Akın Gürlek, açtığı davayı kaybetti.

Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş ve Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmişti. Kararı değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Söz konusu karara sert bir dille tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mahkeme Başkanı’nı, FETÖ’nün firari savcılarından Zekeriya Öz’e benzeterek tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu’nun bu yöndeki sözlerine dava açan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek, davayı kaybetti. İstanbul 24. Asliye Hukuk mahkemesi’nde görülen dava Kılıçdaroğlu’nun lehine sonuçlandı.

Söz konu kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nce verilen kararı tanımayan, kamuoyunun da bildiği bir çok hukuksuz karara imza atan, tam da bu nedenlerle Genel Başkanımızın; ‘yeni Zekeriya Öz’ eleştirisine muhatap olan İstanbul ACM Başkanı Akın Gürlek hüsrana uğradı! Genel Başkanımızın 20.10.2020 tarihli grup toplantısındaki eleştirileri nedeniyle İstanbul 24. Asliye Hukuk mahkemesinde dava açmış olan Akın Gürlek bugün yapılan duruşmada davayı kaybetti! Davayı elbette Genel Başkanımız kazandı! Kılıçdaroğlu yine haklı çıktı…” dedi.

 

NE OLMUŞTU?

Enis Berberoğlu, MİT TIR’larının durdurulması görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddiasıyla “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde 20 eylül 2018’de onanmıştı. Onama üzerine milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş ve Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmişti.

KAYNAK : birgün

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here