MACK RUTHERFORD, DÜNYAYI TEK BAŞINA UÇAN EN GENÇ PİLOT OLDU

0
53 views

17 yıl 64 günlük, uzman havacı Mack Rutherford (İngiltere), resmi olarak tek başına (erkek) dünyanın çevresini dolaşan en genç kişidir.

Mack – takma adı Mack Solo – sıcak bir yaz öğleden sonra Bulgaristan’ın Sofya kentine indi.

Genç havacı, altı ay önce 23 Mart 2022’de aynı şehirden dünya rekorunu elde etme hayalinin peşinden gitmek için ayrılmıştı.

Bu yılın başlarında iki havacılık rekoru kıran kız kardeşi Zara Rutherford gibi, Mack de bu zorlukla tamamen tek başına yüzleşti.

52 ülke ve beş kıtadan sonra Mack, 24 Ağustos 2022’de Sofya’ya döndü ve Dünya çevresindeki yolculuğunun sonunu işaret etti.

Haziran 2005’te Belçikalı ve İngiliz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mack, rekor kıran uçuşuna çıktığında sadece 16 yaşındaydı.

17. yaş gününü kendisine iki Guinness Dünya Rekoru unvanı kazandıracak uçakta kutladı:

Tek başına uçakla dünyanın çevresini dolaşan en genç kişi (erkek)
Microlight solo ile dünyayı dolaşan en genç kişi (erkek)
Mack, çevre turunu küçük, tek motorlu bir uçakta tamamladı.

Tıpkı diğer rekortmenler (ve bu yıl iki havacılık rekoru kıran ablası Zara!) gibi, Mack de bu zorlukla tamamen tek başına yüzleşti.

Sadece gün ışığında seyahat edebiliyordu ve uçağının sınırlı boyutu, hava koşulları çok kritik hale geldiğinde ara sıra inmeye zorladı.

17 yaşındaki sürücü, son dakika rota değişikliklerine ve çeşitli zorluklara uyum sağlayarak toplam altı ay seyahat etti ve ayrıca iniş yaptığında dünyanın dört bir yanından birçok insanla tanışma fırsatı buldu.

Hırslı yolculuğun her adımında gülümsemeyi, şaka yapmayı ve takipçilerini güncellemeyi asla bırakmadı.

KAYNAK: guinnessworldrecord

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here