KYK BORCU FAİZLERİ SİLİNECEK

0
176

KYK kredi borç faizleri ve maske cezalarının da silindiği torba teklif TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Temmuz’da “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” açıklamasını yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısından sekiz gün sonra KYK borçlarındaki faizlerin sileneceğini duyurdu.

Yeni yasama dönemine girilmesiyle birlikte iktidar, KYK faizlerini silenmesini içeren torba kanun teklifini TBMM’ye sundu. İçerdiği düzenlemeler sebebiyle ‘ekonomi düzenlemeleri’ olarak anılan teklif TBMM’den geçerek yasalaştı.

TORBA KANUN’DA NELER VAR?

Kabul edilen yasa ile birlikte; asa ile salgın döneminde kesilen maske ve sokağa çıkma cezaları kaldırılacak. Böylece, yaklaşık 3 milyar lira tutarındaki ceza alınmayacak. Üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının faiz ve enflasyon farkları silinecek. Ana paranın geri ödemesi için de 3 kez süre uzatımı yapılabilecek.

Düzenlemeyle 15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin liranın altındaki elektrik, su, doğal gaz ve telefon borçları kapatılıyor.

Yaklaşık 5 milyon kişinin 9 milyon dosyası bu kapsama giriyor.

Düzenleme ile sicil affı da getirildi. 1 Ekim 2022’den önce olan borçlarını, 1 Temmuz 2023’e kadar ödeyenlerin olumsuz sicil kayıtları silinecek. Borçlarını yapılandıranlar da düzenlemeden yararlanabilecek. Yasa ile kur korumalı mevduat düzenlemesinin süresi de 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak.

İşverenlerin çalışanlarına verdiği elektrik ve doğal gaz desteklerinin bin liralık kısmı, gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

Yemek yardımını nakit ödeyen işverenlerden de vergi kesintisi yapılmayacak.

KAYNAK: Tele1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz