Kuzey Makedonya ile Arnavutluk’a AB üyelik desteği

0
128 views

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Avrupa Komisyonu Yüksek Temsilcisi Borrell, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un AB üyeliğini destek verdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Avrupa Komisyonu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ortak açıklama yayımlayarak Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerine destek verdiklerini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Blinken ve Borrell’in ortak açıklamasında “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü haksız saldırganlığın damgasını vurduğu Avrupa tarihinin bu kritik anında, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB yolunda ilerlemesi, tüm Avrupa kıtasının uyumunu ve direncini güçlendirmenin anahtarıdır” ifadesi kullanıldı.

‘KUZEY MAKENDONYA VE BULGARİSTAN UZLAŞMA ÖNERİSİ MEMNUNİYET VERİCİ’

Açıklamada ortak değerlerin, AB standartları ve ölçütlerinin rehberliğinde her iki ülkenin de AB üyeliğine doğru sonraki adımı atmaya hazır olduğu belirtilerek, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki azınlık hakları ve resmi dil konusundaki anlaşmazlık yolunda atılan adımların da memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

ABD ve AB’nin Batı Balkanlarda daha yakın iş birliği konusunda kararlı olduğunun vurgulandığı açıklama, şekilde devam etti:

“Karşılıklı saygı, güven ve anlayışa dayalı olarak hem Kuzey Makedonya’nın hem de Bulgaristan’ın çıkarlarını ve endişelerini dikkate alan bir uzlaşma önerisini memnuniyetle karşılıyoruz. Kuzey Makedonya parlamentosunun egemen kararı, ilerlemek için önemli olacak. Avrupa entegrasyonunun üzerine inşa edildiği bu yapıcı uzlaşma ruhu, bu tarihi süreçte yer alan herkese ilham vermeye devam etmelidir.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here