KURALLARI İHLAL EDEN İNGİLTERE İÇİŞLERİ BAKANI BRAVERMAN İSTİFA ETTİ

0
76 views

Kişisel e-posta adresinden resmi bir belge gönderdiği için kuralları ihlal eden İngiltere İçişleri Bakanı Braverman istifa etti.

Resmi bir belgeyi kişisel e-posta adresinden gönderen İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hatası nedeniyle görevinden istifa etti. Braverman’ın yerine Boris Johnson hükümetinin Ulaştırma Bakanı Grant Shapps atandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Braverman, Twitter üzerinden de paylaştığı istifa mektubunda, “Herkes için çalkantılı bir döneme doğru gittiğimiz açık. Bu hükümetin gidişatı hakkında endişelerim var” yazdı.

Braverman, İngiltere’nin henüz görevde bir buçuk ayını dolduran Başbakanı Liz Truss tarafından Eylül ayında İçişleri Bakanlığına atanmıştı.

‘HATA YAPTIM, SORUMLULUĞUMU KABUL EDİYORUM’

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasını savunanlardan biri olan 42 yaşındaki Braverman, aynı zamanda mültecilerin göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesi planının da güçlü destekçilerindendi.

Yeni İçişleri Bakanı Grant Shapps ise başbakanlık yarışında Truss’ın karşısındaki Rishi Sunak’ın başlıca destekçilerindendi. Truss başbakan olduktan sonra Shapps’ı, sürdürdüğü Ulaştırma Bakanlığı görevinden almıştı.

Braverman istifa mektubunda, “Bugün erken saatlerde, politika katılımının bir parçası olarak ve göçle ilgili hükümetin politikasına destek toplamak amacıyla kişisel e-postamdan parlamentodaki güvenilir bir meslektaşıma resmi bir belge gönderdim. Bu teknik bir kural ihlali teşkil ediyor. Bildiğiniz gibi, belge yakında yayınlanacak göçle ilgili bir Bakanlar Kurulu yazısı taslağıydı. Büyük bir kısmıyla ilgili zaten milletvekillerine bilgi verilmişti. Yine de görevi bırakmam doğru olur. Hata yapmamışız gibi davranmak, kimse hataları yaptığımızı görmemiş gibi devam etmek ve sonra işlerin büyülü bir şekilde yoluna gireceğini ummak, ciddi siyaset değil. Ben bir hata yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ PARTİSİ: TAM BİR KAOS

BBC Politika Muhabiri Ione Wells, Braverman’ın hatasını kabul ettikten sonra istifa ettiğini söyleyip, Truss’ı da “U dönüşlerinin ardından” aynısını yapmaya çağırdığını ifade ediyor.

Wells ayrıca, mektuptaki dilin bugüne kadar hükümetin en üst düzey rollerinden birini üstlenen bir bakan için olduğunu vurguluyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper ise Braverman’ın istifasından sonra Twitter’daki paylaşımında “Bu Muhafazakar hükümet tel tel dökülüyor. Altı hafta içinde, hem Maliye Bakanınızı hem de İçişleri Bakanınızı atayıp, sonra görevden almak tam bir kaos. Böyle hükümet yönetilmez” dedi.

KAYNAK: BBC, Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here