KRALİÇE II. ELİZABETH SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

0
163

Kraliçe II. Elizabeth’in 8 Eylül’deki ölümünün ardından bugün cenaze ve defin işlemleri gerçekleşecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in naaşı İskoçya’daki Balmoral Kale’sinden Westminster Sarayı’na getirildi.

Kraliçenin cenazesi bugün Westminster Sarayı’ndan tören ile Windsor Kalesi’ne götürüldükten sonra St. George Şapeli’ne defnedilecek.

Cenaze törenine Avrupalı kraliyet üyeleri ve Dünya liderleri de katılacak.

Westminster Sarayı’nda sergilenen Kraliçe’nin naaşı, Kraliyet Donanması tören alayı ile İngiltere saatiyle 10:30’da Westminster Sarayı’ndan Westminster Kilisesi’ne taşınacak. Naaşın taşınması sırasında tabutun ardında Kral 3. Charles, Kraliyet Ailesi üyeleri ve Kralın Hanehalkı üyeleri yürüyecek.

İngiltere saati ile 10:45’te başlayacak merasim,

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi bugün yerel saat ile 11:00’de gerçekleşecek.

Kraliçe’nin tabutu, Kraliyet Donanması tarafından yönetilen bir tören alayı ile İngiltere saatiyle 10:44’te Westminster Sarayı’ndan Westminster Kilisesi’ne taşınacak.

Tabutun ardında Kral 3. Charles, Kraliyet Ailesi üyeleri ve Kralın Hanehalkı üyeleri yürüyecek.

Tabut Westminster Kilesisi’ne geldikten sonra cenaze töreni, Westminster Dekanı Dr. David Hoyle tarafından yönetilecek. Cenaze vaazını ise Canterbury Başpiskoposu Justin Welby verecek. Vaazın ardından “Son Posta” marşı ve iki dakikalık saygı duruşu gerçekleşecek.

İngiltere marşı çalınmasının ardından devlet cenaze töreni sona erecek.

Devlet cenazesinin ardından tabut, Kral tarafından yönetilecek olan alay ile Hyde Park’ta geçit töreni düzenlenecek. Geçit töreni sırasında Kraliyet Atlı Birlikleri, top atışı gerçekleştirecek ve Big Ben’de her dakika çan çalacak. Yerel saat ile 13:00’da tabut, cenaze arabasına aktarılacak ve Kraliyet selamı ile birlikte İngiltere milli marşı çalacak.

Tabut, saatler 15:00’ı gösterdiğinde Windsor Kalesi’ne götürülmek üzere Albert Road’da bulunan cenaze törenine katılacak.

Cenaze, Windsor Kalesi’ne ulaştıktan sonra yaklaşık 800 misafirin katıldığı defin törenine geçilecek. Defin töreni, Windsor dekanı David Conner tarafından, Canterbury başpiskoposunun lütfuyla yürütülecek. Kraliçe’nin tabutu daha sonra kraliyet kasasına indirilecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in naaşı, Kral ve kraliyet ailesine özel olarak düzenlenecek bir cenaze töreninin ardından defin işlemleri başlayacak.

Kraliçe II. Elizabeth, St. George Şapeli’nde Kral IV. George anısına yapılmış olan anıt şapeline gömülecek.

Kral IV. George anıt şapelinde, Prens Philip ve aile üyeleri Kral IV. George ile Kraliçe anne Elizabeth’in mezarları bulunuyor.

KAYNAK: Cumhuriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz