KONSERİ İPTAL EDİLEN İLKAY AKKAYA: HIZLA 90’LI YILLARA DOĞRU KOŞUYORUZ

0
102 views

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki konseri kaymakamlık tarafından iptal edilen İlkay Akkaya, AKP iktidarında yaşananları 90’lı yıllara benzeterek “34 yıldır sahnedeyim ve konser yasaklarıyla özellikle 90’lı yıllarda çok sık karşılaştım. Son 10 yıldır da iktidarın elindeki belediyelerde, kültür merkezlerinde konser vermemi engelleyerek örtülü bir yasaklama yapıyorlar. Hızla 90’lı yıllara doğru koşuyoruz” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Adana Ceyhan’da vereceği konser Ceyhan Kaymakamlığı tarafından yasaklanan İlkay Akkaya, AKP iktidarının konser ve festival yasaklarıyla toplumdaki kutuplaşmayı artırmaya çalıştığını söyledi.

İnsanların temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alındığını vurgulayan Akkaya, Medyascope’a yaptığı açıklamada “Türkiye’de insanları ayrıştırmaya ve farklı kesimlerin temel haklar çerçevesinde yan yana gelmesini engellemeye yönelik bir çalışma başlatıldığını düşünüyorum. Festivallerin yasaklanmasıyla başlayan süreç, kısa sürede buna evrildi ve öyle görünüyor ki böyle devam edecek. 2014 yerel seçimlerinde, HDP seçim bürosunda çektirdiğim bir fotoğraf üzerinden bir linç kampanyası başlatıldı ve mülki idare üzerinde baskı oluşturuldu. Bu hukuksuzluktur bana göre. Saldırganların isteği yerine getirilmiş, ifade özgürlüğüm engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

90’lı yıllarda sık sık konserlerinin yasaklandığını vurgulayan Akkaya, son dönemde yaşananların o dönemde yaşananlarla benzerliğine dikkat çekti. AKP’nin elindeki belediyelerde konser vermesinin engellendiğini belirten Akkaya, “34 yıldır sahnedeyim ve konser yasaklarıyla özellikle 90’lı yıllarda çok sık karşılaştım. Son 10 yıldır da iktidarın elindeki belediyelerde, kültür merkezlerinde konser vermemi engelleyerek örtülü bir yasaklama yapıyorlar. Hızla 90’lı yıllara doğru koşuyoruz” dedi.

YASAL SÜREÇ BAŞLATTI

Türkiye çapında bir turne takviminin olduğunu belirten Akkaya, konserlerini düzenleyip düzenleyemeyeceği konusunda önünü göremediğini söyledi. Söz konusu yasakla ve hakkındaki suçlamalarla ilgili yasal süreci başlattığını belirten Akkaya, “Ülkemiz bizler açısından hiçbir zaman uzun vadeli planların yapılabileceği bir ülke olamadı. Uzun bir turne takvimim var ve neler olabileceğini öngöremiyorum. Yaşayıp göreceğiz sanırım” diye konuştu.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here