Kılıçdaroğlu’ndan ‘seçim kanunu’ resti: İstediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş!

0
183

Bugün Meclis’te görüşülmeye başlanan Seçim Kanunu düzenlemesine tepki gösteren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Koltuğu korumak için şöyle değişiklik yapalım, böyle değişiklik yapalım. Kanunu istediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş” dedi. Konuşmasında iktidara tavsiyelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, atılması gereken adımları 5 maddede anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında değerlendirmelerde bulundu. AKP-MHP tarafından Meclis’e sunulan Seçim Kanunu Teklifi’ne ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Kanunu istediğiniz gibi değiştirin arkadaş, sizi göndereceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Koltuğu korumak için şöyle değişiklik yapalım, böyle değişiklik yapalım… Anlamadıkları bir şey var bu millet kararını verdi zaten. Kanunu istediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! Allah’ın izniyle göndereceğiz, yolcu edeceğiz onları.”

 

6 muhalefet liderinin hafta sonu yaptığı ikinci görüşmeyle ilgili konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Devletin karar alma mekanizmalarının bir kişiye teslim edilmesinin getirdiği felaketi görüyoruz. Seçim güvenliği sağlamak amacıyla bir çalışma grubu oluşturduk. Bunların işi dalavere… Biz 6 lider anlaştık, sandık güvenliğini, seçim güvenliğini sağlayacağız” dedi.

Konuşmasında, “CHP hep eleştiriyor ama hiç öneri getirmiyor diyorlar” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Bu sefer 5 tavsiyem olacak” dedi, acil atılması gereken adımları sıraladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Barışmaya, helalleşmeye ihtiyacımız var. Ayrılmaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var. Birlikte olduğumuz zaman saygınlığımız artarak bütün hedefim bunun üzerine inşa edilmiş üzere. Bu hedef sadece benim değil aynı zamanda Millet İttifakı’nın da hedefi. 6 lider ikinci kez bir araya geldik. Aslıdan toplumun bütün kesimleri orada temsil ediliyor. Devletin karar alma mekanizmalarının bir kişiye teslim edilmesinin getirdiği felaketi, olumsuzluğu hepimiz görüyoruz. Sadece ben değil, diğer liderler de görüyor. Türkiye’nin bu bataklıktan çıkması lazım.

MUHALEFET LİDERLERİNİN BULUŞMASI: SEÇİM KANUNU ÜZERİNDE GÖRÜŞTÜK

 

Kutuplaşmayı değil beraber olmayı hedefliyoruz. Bir bildiri yayımladık. O bildiride 5 temel mesaj var. Birincisi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sisteminin yol haritasını belirlemek üzere çalışma grubu oluşturduk. İkincisi birlikteliğimizi bozmayı amaçlayan seçim kanunu üzerinde de görüştük. O konudaki görüşümüzü aynen okumak isterim; Milletimizin bilmesini isteriz ki demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız. Koltuğu korumak için şöyle değişiklik yapalım, böyle değişiklik yapalım… Anlamadıkları bir şey var bu millet kararını verdi zaten. Kanunu istediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! Allah’ın izniyle göndereceğiz, yolcu edeceğiz onları.

 

‘DAMAT YENİ BİR KİTAP ÇIKARMIŞ’

 

Hiçbirimiz devletin hazinesine el uzatma gibi bir niyet asla taşımadık ve taşımıyoruz ama devletin hazinesine el uzatanlardan hesabını soracağız. Biz 6 lider, Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmeyeceğiz! 84 milyona hizmet edeceğiz. Sorunların altında eziliyorlar. Sorunlara çözüm üretelim derken başka sorunlar patlak veriyor.

 

‘İKTİDARA BEŞ TAVSİYEM OLACAK’

 

CHP hep eleştiriyor ama hiç öneri getirmiyor diyorlar, bu sefer 5 tavsiyem olacak. Devleti bir kişi yönetiyor. Hiçbir kurumun esamesi okunmuyor. Bütün yetkiler bir kişide toplanmış. O kişi Türkiye’yi bir sorunlar yumağı haline sürükledi. Çok iyi niyetlerle bu tavsiyelerimi yapıyorum. AKP’ye, MHP’ye oy veren kardeşlerim, size özellikle sesleniyorum.

1- Maceracı para ve kur politikalarından vazgeçin

 

Maceracı para ve kur politikalarından vazgeçin, devlet macerayla yönetilmez. ‘Ben doları şu kadar yaptım’la olamaz devlet akılla birikimle yönetilir siz devletin Merkez Bankası’na arkeolog atarsanız o devlette liyakat yok demektir yani ameliyathaneye tıp eğitimi görmemiş bir mühendise gel şu ameliyatı yap derseniz orada liyakat yok demektir. İşi ehline teslim etmek gibi bir kural var. Ben atadım bir kişiyi ve benim dediklerimi yapacak o zaman niye atıyorsun bir kişiyi? Macerayla devleti yönetemezsiniz ve sürüklediğiniz nokta tam bir felaket. Ne oldu? 128 milyar dolar gitti mi? Gitti. Nereye gittiğini bilen yok .Laf aramızda damat yeni bir kitap çıkarmış baktım kitaba bu 128milyar dolar var mı, o kitapta da tık yok. Halen nereye gittiğini kimse bilmiyor. Maceracılık budur bedeli ağırdır. 128 milyar dolar buharlaşacak y! Dile kolay ya yeni bir Türkiye inşa edersiniz 1258 milyar dolarla! Merkez Bankası’nın bu sabah baktım tekrar 18 mart itibariyle MB’nin kasasında MB’nin sahip olduğu bir senti bile yok .Borç paralar var. Eksi 45.3 milyar dolar MB’nın rezervi. Bu devletin itibarını temelden sarsmaktır. Şimdi borç bulmak için körfez ülkelerine gidiyoruz. Milli Kurtuluş savaşını veren bir ülkenin insanları bir ülkenin yönetimi borç para için gerdan kırar mı ya! Benim ağırıma gidiyor. Laf aramızda Bahçeli’nin hiç ağırına gitmiyor.

 

2- Kur korumalı mevduata derhal son verin

 

Kur korumalı mevduata derhal son verin. Ya Türkiye’yi felakete sürüklüyorsunuz. Akılla mantıkla bağdaşan bir uygulama değildir. Fakirden alıp zengine veriyorsunuz! 3 ay için ödenen faiz yüzde 17.75. Devletin kasasından çıkan, bankalar hariç onlara ayrıca veriyoruz. Yıllık yüzde 92. Şimdi ben AK Partili kardeşlerime şunu sormaz mıyım: Nass dediler din dediler kuran dediler iman dediler. Peki yüzde 92 faizin neresinde din var, iman var, kuran var kardeşim? Bu mudur adalet ya? Ben haklı mıyım haksız mıyım. Ben AK Partililere ve MHP’lilere sormak isterim. Onların yöneticilerine bakanlarına sormak isterim. Yüzde 92 faiz veriyorsunuz, Nass diyorsunuz ne oldu da Nass birden bire pas oldu? Daha dramatik olanı pandemi döneminde çiftçilere karşılıksız para verdiler hepimiz de alkışladık. Şimdi pandemi döneminde yaptıkları karşılıksız yardımı vergiliyorlar. Karşılıksız yardım aldınız bunun vergisini vereceksiniz. Yüzde 92 faiz alan hiç vergi ödemeyecek! Yetimin hakkını korumak istiyorsan yüzde 92 faiz verdiğin adamın gelirini vergileyeceksin. Üstelik daha ağır vergileyeceksin! Emek mi harcadı çaba mı gösterdi alın teri mi döktü? Hayır elinde bir bardak viski köşesine oturmuş bankaya veriyor parayı yüzde 92 faiz alıyor krallar gibi yaşıyor. Hizmet eden kim? Din iman edebiyatı yapan kişi de ona hizmet ediyor. Ağırıma giden bu. Bu ülkenin ilahiyatçılarına da sesleniyorum. Her şeyi ben mi konuşmalıyım Niye konuşmyu7rosunuz kardeşim? Fakirden alıp tefeciye hizmet eden bir uygulama yanlıştır. Tavsiyem süratli bir şekilde bunu düzeltsinler.

 

3- Kamu-Özel İş Birliği projelerini TL’ye çevirin

 

Hazine’yi ölçüsüz yük altına sokan Kamu-Özel İş birliği tam bir soygun düzeni .Derhal bunu Türk Lirası’na çevir kardeşim! Zorlanıyorsan çıkıp şunu dersin. ben bunu yapıyorum Cumhuriyet Halk Partisi de benim arkamda duracak. Vallahi de kapı gibi dururuz. Sen kararını 84 milyondan yana al sana her türlü desteği veririz.

 

Soygunun boyutlarını bir daha kardeşlerime aktarayım. Şehir hastaneleri maliyeti 12 milyar dolar. Kaç lira ödeyeceğiz? 37 milyar dolar. Ya kardeşim hadi 15 verdik 97 milyar dolar ne oluyor Allah aşkına! Cebinden mi ödüyorsun sen bunu ? Fakir fukaranın yaktığı elektrikten alıyorsun. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3 milyar dolara mal olmuş veriyoruz 9 milyar dolar! Osman Gazi Köprüsü 1 milyar 200 bin lira; veriyoruz 15 milyar dolar! İster köprüden geç ister geçme deli dumrul köprüsünün birle bir ahlakı vardı ya bunlarda deli dumrul köprüsünün ahlakı bile yok! Aklı başında olan hiç kimse böyle bir rezalete kalkışmaz. Zafer Havaalanı, 50 milyon avroya mal olmuş, 208 milyon avro ödeyeceğiz. Hadi 100 milyon verelim ya 208 milyon avro vereceksin ya! Tam bir soygun düzeni. Anlaşma yapmış, yetkili mahkeme İngiliz mahkemesi olacakmış. Kendi mahkemelerine bile güvenmiyor. Valla ister İngiliz ister dünyanın herhangi bir yerindeki bir mahkeme bu paraları söke söke getireceğim Türkiye’ye. Zafer Havalimanı’ndaki açığı kapatmak için Eskişehir’deki havaalanını kapatıyorlar şimdi. O havaalanını devletten hazineden bir kuruş bile almadan yaptı ya! Sen bunu yaparken Eskişehirlilerin iznini aldın mı. Bütün Eskişehirlilere seslenmek isterim. O havalimanı sizin ananızın ak sütü gibi size helaldir. Havaalanının iktidar tarafından birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyin. Yapıyorlarsa da bir tek oy bile verseniz iki elim yakanızda olacak. Yeter artık ya bu soygun düzeni bu kadar olmaz ya!

İstanbul Havalimanı; 6.3 milyar avroya garanti vermişler. Maliyetini henüz bilmiyoruz. Bunlar devlete 2 milyar 100 milyon avro ödeyeceklerdi ödemediler. Erdoğan tek imza ile 2 milyar avroyu sildi .Bağışladı yani. Yani çiftçilere bir yılda verdikleri yardımdan 5 milyar lira daha fazla. Niye sildiler? Beşli çete bu kadar güçlü. Ya sileceksin ya da sırlarını ifa ederim diyor. Tehdit ediyorlar. Türkiye böyle bir tablo ile karşı karşıya.

4- Katar aşkından vazgeçin

 

Dördüncü tavsiyem; Katar aşkından vazgeçin. Tank-paleti verdin. Adamların tank üretmeleri mümkün değil, onu verdiniz. 2018’de tankımız olacaktı, 2022 tank yok. Ordumuza yapılmış ihanettir. Arsalar, araziler verdiler. Bir devlet bu kadar pazarlanır mı? Bunlar Bahçeli’nin ağrına gitmiyor, benim ağrıma gidiyor. Borsa İstanbul’u da Katar’a verdiler. Son 2 ay içinde 2,5 milyon küçükbaş hayvanı ihraç ettiler. 2,5 milyon hayvanı gönderdiniz bize gelince yüzde 48 zam yaptılar. Onlar ucuz et yiyecek, biz et yiyemeceğiz. Adana’da 1500 kasap dükkanlarını kapattılar, eylem yaptı. Kırmızı et ile ilgili TÜİK açıklama yapar. Son 25 aydır, TÜİK hiçbir bilgi vermiyor. Katar’a canlı koyun gönderiyorsun, Türkiye’de millet perişan. Bizim vatandaşımız çocuğuna et yediremezken, ete yüzde 48 zam yapıyorsun, eti yurtdışına götürüyorsun.

5- Çiftçiye destek verin

 

Tarımda ve enerjide Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirdiler. Türkiye bu noktaya nasıl geldi? Dua ediyoruz gemiler gelsin diye. Şeker karaborsaya düştü. Kardeşim 21. yüzyıldayız, dünya kadar şeker fabrikalarımız var, tarlalarımız var. Nasıl oluyor da karaborsası oluyor. Gıda krizi kapımızda hepimiz bunu biliyoruz. Çiftçiye 211 milyar lira alacağını ödeyeceksin kardeşim.”

KAYNAK : birgün

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz