KENDİNİZİ KEŞFEDİN: ÇAKRALAR

0
461

Herkese huzur dolu anlar dilerim. Umarım yazılarımla bir nebzede olsa düşünmeniz için sizlere yeni pencereler açabiliyorumdur. Geri dönüşlerinizi heyecanla bekliyorum. Bu haftaki yazımda sizlere çakralardan bahsedeceğim. Ruhsal gelişim sürecimizde çok önemli yeri olan bu enerji alanları aslında biz farkında olmasak da tüm ruhsal ve fiziksel döngümüzü etkilemektedir. Her bir çakranın birlikte ve tek tek ayrı bir görevi, ayrı bir varoluşsal amacı vardır. Bakalım çakralarımız tam olarak ne yapıyorlar bizim için?

Çakralar aslında bilinenin aksine beden üzerinde değil aura alanı üzerinde bulunan enerji alanlarıdır. Bu çift yönlü enerji alanları ruh-zihin beden dengesi için her birimizde olması gereken belirli içsel akışların düzenini sağlarlar. Tüm çakralar birbiriyle ve aura alanıyla bağlantılıdır. Aura alanı da Öz ile (yüksek benlik) bağlantı kurarak, evrenden varlığa bu kusursuz enerji akışının olmasını sağlar. Sadece insanlarda değil tüm varlıklarda çakralar vardır. Bunların sayısı ve yapısı değişmektedir. (örneğin kedilerde 18, ağaçlarda ise binlerce)

İnsan bedenine bakacak olursak, temelde 12 çakra bulunmaktadır. Bu sizi biraz şaşırtmış olabilir fakat şuan sahip olduğumuz bilinç durumu ve boyut seviyesi nedeniyle 3 çakramız aktif değildir. Halihazırda insan bedeninde aktif olan 9 çakra vardır. Genel bilgilendirmedeki 7 çakranın dışında son 10 yıllık süreçte insanlıkta yaşanan ruhsal değişim sonucunda iki çarka daha aktif olmuştur. Bu son 2 çakra daha çok enerji kullanımı ve yönlendirmesi ile ilgilidir. Çakralarımızı bir kısmı dünyasal süreçlerimizle ilgiliyken bir kısmı ruhsal süreçlerimizle ilgilidir.

Çakralarımızın yerlerine bakacak olursak;

1-Kök Çakra: Karnın hemen altında (yeryüzü ile olan bağımızı sağlar)
2-Karın Çakrası: Göbek deliğinin hemen üzerinde (yaşam ile olan bağımızı sağlar)
3-Diyafram Çakrası: Göğüs kafesinin altında (dünyasal ve ruhsal çakralar arasındaki bağlantı ve enerji akışını sağlar.
4-Kalp Çakrası: Göğüs kafesinin tam ortasında (merkez çakra) (tüm çakralar arasındaki enerji akışı ve denge, çakralarla aura alanı arasındaki bağlantı, Öz ile çakralar arasındaki bağlantı ve enerji akışını sağlar. Ayrıca duygusal dengemiz bu çakraya bağlıdır)
5-Boğaz Çakrası: Boynun tam ortasında (dünyasal ve ruhsal iletişim dengesini sağlar)
6-Alın Çakrası: Alnın tam ortasında (3. Göz adı ile de bilinir. Görülerimizi düzenleyen çakradır)
7-Tepe çakra: Başın tam üzerinde orta kısmında (evrenle bağlantı ve enerji akışını sağlar)
8-El çakraları: İki elimizin avuç içlerinde (ikisi tek çakra) (kendimizden dışarıya verdiğimiz enerji akışını kontrol eder)
9-Ayak çakraları: İki ayağın tam üstünde ortada (ikisi tek çakra) (toprakla olan bağımızı kontrol eder)
Diyafram çakrasının altındaki çakralar dünyasal konularla ilgili olan çakralarımızdır, diyafram çakrası üstündeki çakralarda ruhsal konularla ilgili olan çakralarımızdır.(kalp çakrası her ikisiyle de ilgilidir)

Çakralar yukarıda yazdığımız görevlerini tek başlarına gerçekleştirmez, diğer çakralarla bağlantı ve denge kurarak yapar. Örneğin alın çakrası görülerle ilgili bağlantıları oluştururken tepe çakra ve kalp çakrasından destek alır. Kalp çakrası duygular için karın çakrasından destek alır. Bu uyum ve denge mükemmel olduğu sürece bizim içimizde ki enerji akışı ve denge mükemmel olabilir. Ancak bu şekilde tekamül yolculuğunda kendimizi ilerletebiliriz.

Çakralar duygusal durumumuzdan, negatif enerjilerden, içsel dünyamızdaki dalgalanmalardan etkilenir. İçlerindeki enerji dengesi kolayca bozulabilir. Düzenli olarak herkesin çakra dengeleme çalışması yapması gerekir. Bana göre bir çakranın dengeli olup olmadığını doğal taşlarla ya da sarkaçla anlayamayız ya da bu şekilde dengeleyemeyiz. Çakralar saf enerjiden oluştuğu için ancak enerji ile dengelenebilir. Tüm çakralarınızın üzerine en az haftada bir gün düzenli enerji verirseniz çakralarınız dengelenecektir.

Bizim gelişimimiz için ihtiyacımız olan her şeye aslında sahibiz sadece bakmayı bilmiyoruz. Hadi durun ve kendinizi keşfedin.

Ruhsal Gelişim ve Meditasyon Eğitmeni
Mustafa Caner ZENGİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz