‘KAPLUMBAĞALAR ÖLÜME GÖNDERİLİYOR’

0
145

Manisa’da Mehmet Erbil (69), her gün 20 kilometrelik yol yürüyerek hem diktiği ağaçlara bakıyor hem de raylara bırakılan kaplumbağaları kurtarıyor.

Manisa’nın Ahmetli ilçesinde demir yolu yol kontrol memurluğundan emekli olan Mehmet Erbil (69), çalıştığı dönemdeki gibi her gün 20 kilometrelik yol yürüyerek hem diktiği ağaçlara bakıyor hem de raylara bırakılan kaplumbağaları kurtarıyor.

Demir yolu hattına 3 bin, ildeki dağlara ise 6 bin fidan diken Erbil, “Yanımda kaplumbağalar için de su taşıyorum. Binlerce kaplumbağa kurtardım, kurtarmaya da devam ediyorum” dedi.

“KAPLUMBAĞALAR ÖLÜME GÖNDERİLİYOR”

34 yıl boyunca yol kontrol memuru olarak görev yaptığını belirten Mehmet Erbil, “Demir yoluna bırakılan kaplumbağalar aslında ölüme gönderiliyor. Yazın sıcağında bu raylarda kalan kaplumbağalar dışarı çıkamıyor ve güneşin de etkisiyle adeta alev topuna dönüyor. Kaplumbağa fazla ısı aldığında kırmızı olan kanı simsiyah olur ve kan kusa kusa ölür. Kaplumbağaları ölüme gönderdiklerini bilseler, çiftçiler de demir yoluna bırakmaz” dedi.

Erbil, “Kaplumbağalar için yanımda 3 litreden fazla su taşımaya başladım. Görünce hemen gölgeye alıp, üzerlerine su dökerek kurtarırdım. Denk gelmediğim kaplumbağaların raylarda öldüğünü gördüm. Emekli oldum ama kaplumbağaları kurtarmak ve diktiğim ağaçların bakımını yapmak için bu yolu yürümeye devam ediyorum. İnsanlardan hayvanlara ve doğaya zarar vermemelerini istiyorum” diye konuştu.

KAYNAK: Sözcü