KAPADOKYA GEZİSİ

0
423

ANTİK KENT : KAPADOKYA

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan,yeni şehir anlamına gelen,Osmanlı döneminde Muşkara olarak bilinen tarihiyle farklı bir dünyaya açılan Antik ismi “Nissa” olan yerdir Nevşehir.
Tarihi yerler gezmek için gitmeniz gereken bir şehrimiz Nevşehir.Müslüman ve Hristiyan medeniyetlerinin izlerini görebilirsiniz. Nevşehir denince akla ilk gelen yer ise tabi ki Kapadokya oluyor. Lav ve küllerin oluşturduğu yağmur ve rüzgar tarafından yumuşak tabakaların aşındırmasıyla ortaya çıkan bir bölgedir. Kış mevsiminde ayrı bir güzelliği olan bu bölgeyi bir kez ziyaret ettikten sonra tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Nasıl Gidebiliriz ?
Uçakla gitmeyi tercih ederseniz, havalimanı şehre çok yakın olması sayesinde kolaylık yaşayabilirsiniz,uçakla bir başka tercih ise Kayseri havalimanı ulaşım sağlamanız olacaktır. Karayolu ile gitmek isterseniz Ankara otobandan gitmeniz yolunuzu kolaylaştıracaktır. Şehre geldikten sonra birçok otobüs firması ile Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz. Daha nostaljik bir tercih yapmak isterseniz İstanbul veya Ankara’dan tren ile Kayseri’ye ulaşıp buradan otobüs ile Kapadokya’ya geçiş yapabilirsiniz.

Nereye Gitmeliyiz ?
İlk olarak görmeniz gereken yer Göreme Açık Hava Müzesi olamalı. Uçhisar kalesinde olan bu bölge harika bir manzara deneyimi sunuyor. 1985’te Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.Bu müze içinde manastır,kilise ve şapel bulunuyor. Hristiyanlık dönemine ait birçok eser bulunuyor.

Foto 1 : Açık Hava Müzesi Manzarası

Yine Göreme’de yağmur, rüzgar sel sularının aşındırmasıyla oluşan koni şeklindeki Peri Bacaları mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.Bu doğal oluşumları Açık Hava Müzesi’nden izleyebileceğiniz gibi Kapadokya’nın bir başka atlanmaması gereken etkinliği olan Balon’dan da izleyebilirsiniz.
Sezona göre değişiklik gösteren fiyatları ile balon turu ziyaretçiler arasında en popüler etkinliktir.Genellikle gün doğumu ile yapılan bu etkinlikte renkli ve doğa harikası fotoğraflar çekmeniz mümkündür.


Foto 2 : Kapadokya Balon Turu

Manzaranın güzelliğine tanıklık edebileceğiniz bir başka yer ise Ortahisar’dır. Hayal Vadisi olarak da bilinen Devren Vadisi ise Peri Bacalarının şekil itibariyle daha çok dikkat çektiği bi alanı oluşturuyor.Buradaki peri bacaları genellikle hayvan figürlerine benzetilmektedir.Romantik bir yer arıyorsanız farklı boyut ve renkleri ile sizi kendine hayran bırakacak peri bacalarını görüp gezebileceğiniz Aşk Vadisi’ne uğramalısınız.


Fotoğraf 3 : Aşk Vadisi

Ne Yemeliyiz ?
Kapadokya yöresel lezzetlerden ziyade tarihi ve görsel bir lezzet sunuyor fakat burada da denemeniz gereken başka yerlerde bulunması güç tadlar var elbette.Bunlardan biri kuru kaymak,sütün tandır ateşinde uzun süre kaynatılmasıyla elde edilen,gofret tadı veren Erzurum’da da tüketilen kahvaltılık bir üründür.

Fotoğraf 4 : Kuru Kaymak

Kapadokya Türkiye’nin en zengin üzüm yetiştiricilerinden.Elde edilen üzümlerden yapılan şaraplar ise mutlaka denenmesi akşam yemeğinizde sofranızı daha da lezzetlendirecek bir unsur olarak sunulabilir.Ürgüp’te 16 farklı üzüm çeşidine rastlamak mümkün.Bu bereketli topraklarda 16 farklı üzüm çeşidine rastlamak mümkün bu durum şarabın lezzetini açıklayan kriterlerden sadece birini oluşturuyor.

Nerede Konaklamalıyız ?
Göreme, Ürgüp, Uçhisar’da farklı konseptleri ile oteller bulmak mümkün. Benim sizler için seçtiğim otel oda ve süitlerinin büyük bölümü, restoran ve barların ise tamamının Kapadokya’nın muhteşem manzarasını gören Uçhisar’da bulunan Museum Otel’dir. Tamamen özel bir alan olan masaj terası bulunuyor ve Kapadokya’nın mutfak kültürünü derinlemesine görmek amacıyla size şefleriyle birlikte yemek dersi imkanı sunuyor. Havaalanından gelmeniz durumunda havaalanı transferi, kapadokya turları ve rehberlik hizmeti, balon uçuşları, binicilik ve at turu rezervasyonları gibi imkanlarda sizleri bekliyor.

Covid-19 kapsamında dikkat edilen unsurlar; kahvaltı büfesi yerine kişiye özel alakart kahvaltı hizmeti, oda servisi, müsaitlik durumunda üst kategori odalara geçiş imkanı, ekolojik meyve-sebze bahçeleri ve üzüm bağlarında vakit geçirme imkanı sunuyor.

Fotoğraf 5 : Museum Otel Suit Oda Fotoğraf 6 : Museum Otel

Bu yazıya sığdırmaya çalıştığım antik ve muhteşem kenti umarım yakından görme fırsatnı bulursunuz !