Kamu zararı veren yönetici cezayı ödemeli!

0
180

Ordu Çevre Derneği, eski Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz döneminde yanlış yapılan çalışmalar nedeniyle oluşan kamu zararlarının kendisinden alınması için dilekçe verdi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında eski Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz döneminde verilen kamu zararlarının kendisinden alınmasını talep etti. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne verilen dilekçenin içeriği hakkında şu bilgi verildi:

HAKKIMIZIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yasal haklarının kullanacaklarının belirtildiği açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Enver Yılmaz tarafından ÇED almadan yapılan deniz dolgular nedeniyle Ordu Çevre Derneği, Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne şikâyette bulunmuştu. Yapılan incelemede sonunda 71.412,90 TL idari para cezası kesilmişti. Yine OBB Meclis kararıyla imar değişikliği yapılarak “Özel Proje Alanları” adıyla yeni yapılaşma alanı oluşturulmuştu. Özel Proje Alanlarından biri olan Kirazlimanı Mahallesi’nde deniz kenarına 11 katlı 3 blok bina yapımına başlanmıştı. Yapılan yerel seçim sonrası yeni yönetim tarafından bu binaların yıkım kararı alındı ve yıkıldı. Şimdi bu iki olay nedeniyle yüksek oranda kamu zararı oluştu. Bu zararı Ordu Büyükşehir Belediyesi kasasından ödendiğinde zarar halkın parasıyla karşılanmış olacak. Oysa zarar hangi yöneticiler tarafından verilmişse kendisinden alınmalıdır. Bu nedenle Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne cezanın ve kamu zararlarının dönemin yöneticisi Enver Yılmaz’dan alınması talep ettik. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediyesi dava açıp parayı Enver Yılmaz’dan ve kararda imzası olanlardan tahsilini sağlamalıdır. Bu yapılmazsa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın görevini yapmamaktan, eski Başkan Enver Yılmaz’ı korumaktan davacı olacağız. Yasal haklarımızı kullanarak kamu zararını tahsil edilmesini sağlayacağız” denildi.

KİMSE BİLDİĞİNCE DAVRANAMAZ

Bir geleneği yıkmak istediklerinin vurgulandığı açıklamanın devamında Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu açıklaması şöyle: “Seçilen belediye başkanı sanki ilin sahibi gibi davranıyor. Kendine göre kararlar veriyor, yanlış olan kararların sonucunda halk hem ekonomik hem de ekolojik anlamda zarar görüyor. Seçimle gelip gidiyor ancak verdiği zararların hesabı sorulmuyor. Bu alışkanlığı, geleneği değiştirmek için haklarımızı kullanıyoruz. Görev sırasında kamu zararı verenlerin yükümlülüğü olmalı ve zararlar kendisinden alınmalıdır. Sürecin takipçisi olacağız.”

KAYNAK : birgün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz